Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Rodinný a sociální portál

Mobilní verze webu

Vysočina nezapomíná na pěstouny

Vysočina nezapomíná na pěstouny
V červnu 2018 se v Centru pro rodinu Vysočina už podruhé sešla pracovní skupina na propagaci náhradní rodinné péče složená z odborníků z krajského úřadu, Ministerstva práce a sociální věcí, orgánů sociálně-právní ochrany dětí a neziskových organizací. Cílem pracovní skupiny vzniklé pod záštitou krajského úřadu je zmapovat současné aktivity v regionu, zvýšit povědomí veřejnosti o náhradním rodičovství a oslovit potenciální zájemce o pěstounskou a hostitelskou péči.
 

 
 

„Musíme si uvědomit, že ústavní péče, i když je sebevíce kvalitnější, nemůže dítěti nahradit prostředí rodiny. Pouze v rodině může dítě zažít plný pocit bezpečí a jistoty, bezpodmínečného přijetí a lásky, osvojit si partnerské a rodičovské role a potřebné vzorce chování.  Pro děti, které nemohou setrvat z různých důvodů ve své vlastní rodině, je proto vhodnou alternativou rodina náhradní,“ vysvětluje Pavel Franěk, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí, a dodává: „V posledních pěti letech evidujeme pokles počtu žádostí o dlouhodobou pěstounskou péči. V loňském roce podalo na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností žádost o zprostředkování pěstounské péče 13 žadatelů, v témže roce byla 50 dětem soudem nařízena ústavní výchova. Ke konci roku 2017 tak v zařízeních pro výkon ústavní výchovy na území Kraje Vysočina vyrůstalo celkem 124 dětí, z nichž 19 jich bylo mladších 6 let. S tímto trendem se nemůžeme a nechceme smířit, a proto podporujeme aktivity k vyhledávání vhodných náhradních rodičů.“


V současné době probíhají jednání a přípravy na Týden pěstounství, do kterého se v měsíci říjnu formou Dnů otevřených dveří, besed a přednášek na školách zapojí subjekty působící na poli náhradní rodinné péče. Poděkování pěstounům a jejich dětem proběhne na Dni pěstounských rodin organizovaném Krajem Vysočina v zábavném centru Robinson.

Téma pěstounské péče je v Kraji Vysočina podpořeno také projektem Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Kaji Vysočina, který čerpá finanční podporu z Evropských sociálních fondů.


  • Převzatá tisková zpáva

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.6.2018 / 25.6.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze