Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Cesta za letošní Vesnicí Vysočiny je dlouhá více než 660 kilometrů

Vesnice Vysočiny, logo
Desetičlenná krajská porota soutěže Vesnice roku Kraje Vysočina v pondělí vyrazí na 662 kilometrů dlouhou cestu po 25 přihlášených obcích a městysech, které letos bojují o titul Vesnice roku. „První dvouhodinovou zastávku má porota naplánovanou už v pondělí na Havlíčkobrodsku v obci Věžnice. Během dne stihne tým porotců ještě vstřebat dojmy z obcí Smrčná, Velký Beranov, Rudíkov a Číměř na Jihlavsku,“ vyjmenoval první zastávky komise náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
 

 
 

25 přihlášených obcí z Kraje Vysočina stihne krajská komise navštívit za šest pracovních dní. Porota hodnotí přihlášené obce v oblastech, jako společenský život, aktivity občanů, podnikání, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, péče o veřejná prostranství, péče o krajinu a další. Cílem celé soutěže je povzbudit obyvatele obcí, aby se aktivně účastnili na rozvoji svého domova, ale i upozornit veřejnost na význam venkova. „Oceňuji, že se letos do soutěže přihlásilo tolik obcí. Po rocích s nižším zájmem se účast obcí příjemně zvýšila a vedení kraje se těší na verdikt poroty, která to letos v rozhodování u nás na Vysočině určitě nebude mít lehké,“ říká Pavel Pacal.

 

Obce v soutěži, kterou vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a Ministerstvo zemědělství, mohou získat hned několik ocenění. Zlatá stuha je nejvyšší ocenění, které získá vesnice, která se nejlépe a nejvyváženěji prezentuje ve všech hodnocených oblastech. Modrou stuhou porota oceňuje vesnice za společenský život a Bílou stuhou za činnost mládeže. Obec oceněná Zelenou stuhou nejlépe pečuje o zeleň a životní prostředí, Oranžovou stuhu porota uděluje za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Dále je možné získat Cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích nebo Zlatou cihlu v Programu obnovy venkova.

 

Výsledky a rozhodnutí krajské komise budou známé nejdříve v pondělí 11. června 2018 v pozdních odpoledních hodinách. Soutěž Vesnice roku je dvoukolová. Do celostátního hodnocení postupuje vždy jedna vítězná obec z každého kraje. V loňském roce vyhrála krajské i národní kolo právě obec z Vysočiny – Heřmanov. Mimochodem Heřmanov čeká 12. června návštěva evropské hodnotící komise této soutěže, v rámci které budou mít obyvatelé obce Heřmanov možnost během dle pravidel soutěže pětihodinové prezentace komisi přesvědčit, že si své místo mezi soutěžícími obcemi z celé Evropy opravdu zaslouží. Budeme držet palce!    • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 1.6.2018 / 1.6.2018 | Zveřejnit od: 1.6.2018

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze