Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Náměstkyně hejtmana Jana Fischerová navštívila Nitranský kraj

Náměstkyně hejtmana Jana Fischerová navštívila Nitranský kraj
Na prknech nitranského Divadla Andreja Bagara vystoupil ve středu 16. 5. 2018 soubor Horáckého divadla Jihlava s úspěšným představením Zapomenuté světlo a více než 300 diváků ocenilo výkon jihlavských herců potleskem ve stoje. „Pravidelné hostování obou divadelních souborů je dobrým příkladem úspěšné spolupráce Kraje Vysočina a Nitrianského samosprávneho kraja na poli regionální kultury,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová, která přijela Horácké divadlo podpořit přímo do Nitry. Minimální jazyková bariéra, společná historie i geografická blízkost, to jsou podle Jany Fischerové hlavní výhody partnerství se slovenským regionem, které aktivně funguje už od roku 2006.
 

 
 

Součástí oficiálního programu návštěvy Jany Fischerové v Nitranském kraji byla také prohlídka zubří obory. Zubria zvernica v Topoľčiankach byla založena už v roce 1958 s cílem záchrany Zubra evropského a dnes patří vedle zámku a státního hřebčína k největším turistickým lákadlům Topoľčianek i celého Nitranského kraje. „I přesto se město potýká se stejným problémem jako většina menších turistických lokalit na Slovensku i v Česku, a to malým zájmem turistů o přenocování v místních ubytovacích zařízeních,“ doplnila Jana Fischerová. Ta si následně prohlédla také Nitranskou galerii umístěnou přímo v Župnom dome, který je zároveň sídlem krajské samosprávy. Podle slov ředitelky Renáty Niczové se nyní galerie specializuje zejména na soudobé umění a podporu mladých umělců, do budoucna však počítá s rozšířením stálého sbírkového fondu. S náměstkyní Fischerovou mluvily také o rozpočtu galerie, penězích určených na akvizice nebo prostorových možnostech pro uložení sbírkových předmětů.


Závěr návštěvy v Nitře patřil prohlídce Krajského osvetového střediska. Osvetová střediska fungují na regionální i místní úrovni a jsou financovány z veřejných rozpočtů. Jejich posláním je podpora různých neprofesionálních forem umění a fungují ve všech slovenských krajích. V následné diskusi došlo také na dotační politiku obou regionů i investiční záměry Kraje Vysočina v oblasti kultury a památkové péče. „Například slovenská strana velmi kladně ohodnotila rozhodnutí krajské samosprávy na Vysočině, která dala zelenou stavbě nové krajské knihovny, která do dvou let vyroste v Havlíčkově Brodě,“ řekla na závěr návštěvy Jana Fischerová.

 


 

Náměstkyně hejtmana Jana Fischerová navštívila Nitranský kraj

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 19.5.2018 / 19.5.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze