Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nezpracované polomy ohrožují zdravé lesy nejen na Vysočině

Nezpracované polomy ohrožují zdravé lesy nejen na Vysočině
Od vichřice Herwart se přes Vysočinu přehnal už několikrát bořivý vítr a polomy vzniklé v lesích zůstaly na mnohých místech doposud nezpracované. Právě nezpracovaná dřevní hmota se stala obrovským nebezpečím. Pozdní zpracování polomů představuje doslova pohromu, protože reálně hrozí namnožení kůrovců. „Ten, kdo doposud tuto nahodilou hmotu nezpracoval, vystavil lesy vlastní, ale i sousedů v širokém okolí významnému ohrožení. Je nezbytné, aby byly vývraty a zlomy ihned z lesa odvezeny ke zpracování. Pokud není možný odvoz, měly by být na místě asanovány, a to buď chemicky nebo mechanicky takzvaným odkorněním“, uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
 

 
 

Není přijatelné, aby ten, kdo nemá možnost ihned z lesa dřevo z polomů odvést za účelem vlastního využití, případně prodeje, tento závažný problém neřešil. Jeden nezpracovaný strom může totiž znamenat vznik kůrovcového kola velikosti až desítek stromů. „Je to obrovská hrozba, která může zničit do té doby zdravý les. Rozmnožením kůrovce v doposud bezproblémovém lese může vést ke zničení lesa v širokém okolí vývratů či zlomů. Nyní je období, které může rozhodnout osud nemalé výměry lesů,“ dodal radní Hyský.

 

Pro snadnější asanaci na místě je vhodné strom odvětvit, rozmanipulovat – rozřezat na kratší sekce a ošetřit ze všech stran vhodným insekticidem nebo ze všech stran provést odkornění. Správnost postupu je vždy třeba konzultovat s příslušným odborným lesním hospodářem.   

 


  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina

  • tisk@kr-vysocina.cz     

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.5.2018 / 14.5.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze