Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Francouzský velvyslanec podpořil výuku francouzštiny a aktivně se zajímal o dostavbu elektrárny

Francouzský velvyslanec podpořil výuku francouzštiny a aktivně se zajímal o dostavbu elektrárny
Ve čtvrtek 26. 4. 2018 zavítal do Kraje Vysočina francouzský velvyslanec Roland Galharague. V Jihlavě se setkal s vedením kraje, v Třebíči pak navštívil gymnázium i tamní hotelovou školu. Velký prostor byl věnován otázkám budoucí dostavby 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který by měl okolo roku 2035 nahradit stávající kapacity elektrárny. V této věci diskutoval Roland Galharague se zástupce Energetického Třebíčska a také vedením dukovanské elektrárny. Velvyslanec kromě jiného podpořil i další působení francouzského lektora na vybraných krajských středních školách.
 

 
 

Kraj Vysočina v roce 2006 uzavřel partnerství s francouzským regionem Champagne-Ardenne, ten se po nedávné správní reformě začlenil do většího územního celku s názvem Grand Est. „Informoval jsem pana velvyslance, že tato změna trochu zkomplikovala vzájemné vztahy obou regionů. Nedaří se nám navázat s představiteli nového regionu Grand Est užší politické vztahy, navíc bylo francouzskou stranou avizováno, že provede revizi počtu svých zahraničních regionálních partnerů,“ sdělil hejtman Jiří Běhounek s tím, že vážně ohroženo bylo i působení francouzského lektora na krajských středních školách. „Společně s francouzskou stranou hledáme finanční zdroje a možnosti, jak zajistit výuku francouzštiny rodilým mluvčím i pro příští školní rok. Jednání jsou na dobré cestě  a pan velvyslanec tuto aktivitu velmi podporuje,“ doplnil hejtman Běhounek. Na třebíčském gymnáziu měl velvyslanec Galhargue možnost diskutovat s žáky, kteří si francouzštinu vybrali jako svůj druhý cizí jazyk, následně se celá delegace přesunula do místní hotelové školy. Tam zástupce Francie nabídl žákům možnost stáží na nejrůznějších akcích a recepcích pořádaných francouzskou ambasádou v Praze.


Velký prostor celé návštěvy byl věnován tématu jaderné energetiky, životnosti dukovanské elektrárny a nahrazení stávajících bloků novým zdrojem. Při této příležitosti se francouzský velvyslanec setkal s Vítězslavem Jonášem zastupujícím sdružení Energetické Třebíčsko. Návštěvu Vysočiny zakončil Roland Galharague prohlídkou Jaderné elektrárny Dukovany, kde měl možnost si prohlédnout část prvního bloku, včetně blokové dozorny a prostoru turbín. S ředitelem elektrárny Milošem Štěpanovským probírali budoucnost elektrárny i současný energetický mix České republiky s výhledem na předpokládané ukončení životnosti dukovanského provozu v roce 2035. 

Francouzský velvyslanec podpořil výuku francouzštiny a aktivně se zajímal o dostavbu elektrárny

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.4.2018 / 27.4.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze