Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Okres Žďár nad Sázavou zahájil sérii chovatelských přehlídek trofejí zvěře

Okres Žďár nad Sázavou zahájil sérii chovatelských přehlídek trofejí zvěře
Zástupci Myslivecké rady okresního mysliveckého spolku ČMMJ ve Žďáře nad Sázavou slavnostně zahájili dne 22. 3. 2018 Chovatelskou přehlídku trofejí zvěře ulovené v honitbách okresu Žďár nad Sázavou a Oblasti chovu jelení zvěře „Žďárské vrchy“ v roce 2017. Výjimečnost této přehlídky trofejí tkví v tom, že okres Žďár nad Sázavou měl jako jediný na svém území vyhlášenou od roku 2003 Oblast chovu jelena evropského „Žďárské vrchy“. Plošně byla předmětná oblast vymezena honitbami Staré Ransko, Světnov LDO a Zámek Žďár, přičemž výměra činila 10 144,01 ha a normovaný stav jelena evropského byl stanoven na 89 kusů. V roce 2016 byly sníženy normované stavy jelena evropského na 52 kusů z důvodu škod zvěře na lesních porostech a v roce 2017 držitelé honiteb v oblasti chovu požádali o zrušení Oblasti chovu jelení zvěře „Žďárské vrchy“.
 

 
 

Posláním chovatelské přehlídky je zejména kontrola a zhodnocení chovu jednotlivých druhů zvěře v okrese za uplynulý rok. Každý, kdo navštíví chovatelskou přehlídku trofejí, tak uvidí nejen paroží zvěře srnčí, jelení, daňčí a mufloní, ale i lebky lišek a jezevce a zuby prasete divokého tzv. klektáky a páráky. Dozvíte se, že v roce 2017 bylo v okrese uloveno například 2 558 kusů prasete divokého (zvýšený odstřel z důvodu afrického moru), 32 kusů jelena evropského, dále zvěř jelena siky, jelena Dybowského, jelence běloocasého, daňčí zvěř, mufloní, srnčí, zajíci, bažanti a kachny divoké.

 

Myslivost kromě chovu zvěře zahrnuje i obornictví, bažantnictví, ochranu zvěře a jejích biotopů, osvětu, mysliveckou kynologii a dodržování mysliveckých zvyků a tradic. Na závěr chovatelské přehlídky trofejí zvěře zněly tóny mysliveckých fanfár Babylónských trubačů a Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina poděkovala všem přítomným se slovy: „Historicky jde o tradiční škálu činností zahrnujících v sobě prvky ochrany přírody i zvěře používající své vlastní metody, tradiční mluvu, zachovávající zvyky, tradice a v neposlední řadě filozofii a etiku.“

  

 

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
        
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.3.2018 / 23.3.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze