Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Stáž žáků z francouzské partnerské školy "Centre de Formation d´Apprentis du Batiment de l´Aube" na stavebce v Jihlavě

Stáž žáků z francouzské partnerské školy "Centre de Formation d´Apprentis du Batiment de l´Aube" na stavebce v Jihlavě
S francouzskou školou Centre de Formation d´Apprentis du Batiment de l´Aube spolupracuje Střední škola stavební Jihlava dlouhodobě a v minulých letech zamířily do této školy desítky žáků učebních oborů na 14denní stáže. „Naši žáci oborů zedník, tesař a instalatér si přivezli z Francie cenné odborné i životní zkušenosti, které se jim hodí při vykonávání svého řemesla po vyučení,“ říká ředitel jihlavské stavební školy Pavel Toman. V tomto týdnu dokončuje na Vysočině své stáže zaměřené na práci s kovem osm francouzských učňů z partnerské školy.
 

 
 

V rámci spolupráce s uvedenou partnerskou školou zajistila stavebka několik 14denních stáží pro francouzské žáky v oblasti uměleckého truhlářství. V minulém školním roce projevila francouzská škola zájem o zajištění stáže pro žáky zaměřené na práci s kovem. Také s tímto náročným úkolem se jihlavská škola vypořádala. Osm francouzských žáků v doprovodu učitele strávili jeden pracovní týden v dubnu 2017 v dílnách v Heleníně, kde jim předával své kovářské zkušenosti bývalý učitel odborného výcviku. Druhý týden své stáže strávili francouzští učni v kovárně známého uměleckého kováře Poldi Habermanna v Jihlavě. „Z absolvované stáže byli Francouzi nadšení a vyjadřovali přání vrátit se znovu do České republiky a dále si prohloubit svoje dovednosti při práci s kovem. Takové ocenění stáže a přání znovu přijet nás samozřejmě těšilo, ale brali jsme to spíše jako vyjádření ze slušnosti. Byli jsme tak trošku překvapeni, když nás Francouzi před několika měsíci kontaktovali a ujistili nás, že jejich zájem o opakovanou návštěvu a odbornou stáž nadále trvá,“ doplnil ředitel Toman

 

Přípravě letošní stáže francouzských učňů věnovala stavebka hodně času a úsilí, přičemž tentokrát 14denní stáž probíhá pouze ve firmách. Podařilo se najít tři ochotné firmy, které francouzské učně na stáž přijaly. Byl to jednak už osvědčený umělecký kovář Poldi Habermann z Jihlavy, dále umělecký kovář Lukáš Reis z Olešné u Pelhřimova a firma Strojírny Podzimek z Třeště. Od pondělí 12. března 2018 jsou tak francouzští žáci rozděleni na tři skupiny a prohlubují si svoje dovednosti na uvedených pracovištích. Tři francouzští učni pracují v dílně Poldi Habermanna pod jeho vedením na výrobě kovaných slunečních hodin, tři francouzští učni se podílejí na výrobě kované brány pro pěší zónu v Pelhřimově v dílně Lukáše Reise a dva francouzští učni se seznamují s pracemi na pásových dopravnících ve Strojírnách Podzimek.

 

Kromě odborné stáže ve firmách je pro skupinu Francouzů připraven i bohatý doprovodný program. V prvním týdnu byli nadšení po návštěvě firmy SKYLEADER  v tovární výrobě JIHLAVAN airplanes, která se specializuje na konstrukci, výrobu, prodej a údržbu celokovových a kompozitových letadel. Ve druhém týdnu svého pobytu v Česku pak skupina Francouzů navštíví firmu Automotive Lighting Jihlava a sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Během víkendu se Francouzi vypravili do Prahy. Sice ji už trochu znali ze svého loňského pobytu, ale tentokrát se chtěli seznámit především s židovskými památkami a navštívili známé pražské synagogy, židovský hřbitov a židovské muzeum.

 

„Francouzi jsou velice učenliví a komunikativní, naučili se už i několik základních českých slovíček. V odborné oblasti ale potřebují jazykovou podporu, kterou jim po dobu celého jejich pobytu perfektně poskytuje jihlavská francouzštinářka a učitelka OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Soňa Havlíková,“ uzavírá Pavel Toman.

 

Zpráva převzata od SŠ stavební Jihlava:


 

Stáž žáků z francouzské partnerské školy "Centre de Formation d´Apprentis du Batiment de l´Aube" na stavebce v Jihlavě

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.3.2018 / 21.3.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze