Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Osmičková výročí si připomínáme i v Muzeu Vysočiny Jihlava

100 let
V průběhu celého letošního roku si budeme připomínat mimořádná osmičková výročí. Při této příležitosti v jihlavském muzeu slavnostní vernisáží zahájena výstava s názvem 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost. „Výstava mapující sto let v Jihlavě byla zahájena záměrně v únoru, neboť právě před sedmdesáti lety, v únoru 1948, se rozhodlo o více jak čtyřicetileté budoucnosti Československa. Na výstavě je zajímavé, že neinformuje výlučně o všeobecně známém dění v republice, nýbrž je zacílena především na Jihlavu,“ pobídl k návštěvě muzea vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl.
 

 
 

Výstava byla vytvořena ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava a její autoři zacílili na čtyři „osmičkové“ roky – 1918, 1938, 1948 a 1968, které mají pro naši republiku velký význam. Podařilo se jim je uchopit v kontextu na město Jihlava. Dozvíte se zde velké množství informací z místního života v 19. století, a to ke školství v Jihlavě mezi monarchií a republikou, jihlavské architektuře a pomníkům, návštěvě T. G. Masaryka na Vysočině i dr. E. Beneše v Jihlavě, národnostním problémům, legionářům a jihlavskému pěšímu pluku a řady dalších.

Při čtení textů si člověk uvědomí, jak se v minulém století šířily zprávy, které se k běžným obyvatelům dostávaly se zpožděním, což si v dnešní téměř bleskové celosvětové informovanosti již ani nedovedeme představit. Díky drážnímu telegrafu se zprávy o vyhlášení Československé republiky dostaly do Jihlavy téhož dne navečer. A své bezprostřední dojmy sdělovali též cestující rychlíky z Prahy. Po venkově se zprávy o rozpadu monarchie však rozšířily až následující den.

 

Mezi vystavenými kopiemi dobových plakátů a vyhlášek jsou k vidění i československá a česká platidla, která se používala v průběhu uplynulých sta let. Mimořádně je vystavena pamětní kniha města Jihlavy se záznamy a podpisy významných návštěv, kterou vypůjčil Magistrát města Jihlavy. Otevřena je na podpisu prvního jihlavského českého starosty Rudolfa Veverky. Vypovídající jsou též dva výpisy ze záznamu o chorých z Vojenského archivu v Bratislavě, kterými se loučí četař A. Hrad s maminkou a se svými kamarády vojáky.

 

Výstavu, která v regionálním jihlavském muzeu bude k vidění až do 25. listopadu 2018, doprovodí i zajímavý program v podobě přednášek, besed a hudebních vystoupení. A vhodně ji doplní i další dvě krátkodobé výstavy, které se uskuteční v průběhu roku, a to 100 let československé poštovní známky a reprodukce pohlednic s jihlavskou tématikou.  Informace týkající se návštěvní doby, vstupného a doprovodných akcí průběžně získáte na webových stránkách http://muzeum.ji.cz/.

 

100 let100 let

  •  Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.2.2018 / 28.2.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze