Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Čím starší, tím žádanější. Kraj uvolní na nákup historických muzejních kousků 1,2 miliónu korun

Částku 1,2 miliónu korun uvolní letos Kraj Vysočina ze svého rozpočtu na podporu mimořádných akvizic – tedy na nákup mimořádně hodnotných sbírkových předmětů pro rozšíření sbírek kulturních institucí Kraje Vysočina. „Mimořádný příspěvek bude rozdělen mezi pětici krajských muzeí a galerií. Během následujících měsíců pořídíme například soubor kreseb Adrieny Šimotové, jedné z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. a počátku 21. století nebo legendární motocykl Čechie vyrobený ve dvacátých letech minulého století. Ten obohatí expozice Hradu Kámen,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Jana Fischerová.
 

 
 

Mimořádné akvizice nejen rozšíří a z odborného hlediska zhodnotí sbírky ve vlastnictví Kraje Vysočina, ale rovněž mají výrazný potenciál k upoutání pozornosti laické i odborné veřejnosti směrem k tématu sbírkotvorné činnosti muzeí a galerií. Díky mimořádné podpoře Kraje Vysočina mohou krajská muzea a galerie dlouhodobě zvyšovat kvalitu a komplexnost sbírek, vytvářet a rozšiřovat hmotné kulturní dědictví společnosti.

 

Kraj Vysočina podporuje nákup mimořádných sbírkových předmětů pro své sbírkotvorné instituce (muzea a galerie) od roku 2016. V tomto roce Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pořídila obraz Německého Brodu E. A. Pittermana z roku 1914; Horácká galerie v Novém Městě na Moravě tavenou broušenou křišťálovou plastiku Půlměsíc z roku 2012; Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě získala fotografie Z. Ságlové s názvem Pocta Gustavu Obermanovi – jednalo se o jedinečné dobové fotografie z umělecky zásadních akcí v přírodě, které pořádala v roce 1970 na louce u obce Bransoudov u Humpolce; Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zakoupilo skleněnou plastiku F. Janáka s názvem Ledovec; Muzeum Vysočiny Jihlava získala kolekci drahých kamenů a zpracovaných drahých kamenů – celoživotní dílo sběratele L. Rejla - sbírka obsahuje asi 2.500 kusů a je v ní zastoupeno přes 70 druhů nerostů a hornin ze 136 lokalit, převážně z Českomoravské vrchoviny; Muzeum Vysočiny Pelhřimov získalo pro svou pobočku Hrad Kámen Velorex; Muzeum Vysočiny Třebíč zakoupilo díla místních umělců 2. poloviny 20. století a současnosti autorů L. Nováka, O. M. Stritzka a E. Ranného.

V loňském roce byly s přispěním Kraje Vysočina ve výši 1,12 miliónu korun pořízeny nové exponáty pro čtyři instituce. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě zakoupila sochu Plavkyně K. Gebauera z roku 1973, kterou veřejnost může vidět zavěšenou v prostoru budovy na Masarykově nám. 24 v Jihlavě ve stálé expozici; Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zakoupilo skleněnou plastiku J. Exnara s názvem Fluctus Universum; Muzeum Vysočiny Pelhřimov získalo mimořádný technický exponát, motocykl ČZ 500, který bude ozdobou letošní expozice na Hradě Kámen; Muzeum Vysočiny Třebíč pořídilo soubor grafických štočků, listů a kreseb potomků J. Floriana.

 

Kraj Vysočina zřizuje sedm sbírkotvorných organizací, na jejich provoz ročně přispívá částkou více než 89 miliónů korun. 


  • Ladislav Seidl, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.2.2018 / 20.2.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze