Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

Úspěšná spolupráce s Tchaj-wanem pokračuje. Kraj Vysočina chce letos vyslat na stáž další studenty

Úspěšná spolupráce s Tchaj-wanem pokračuje. Kraj Vysočina chce letos vyslat na stáž další studenty
Už dvakrát měli studenti krajských technických škol na Vysočině možnost vycestovat na znalostní cestu na Tchaj-wan. Poprvé odjela osmičlenná skupina za poznáním před třemi lety, kdy na Tchaj-wan studenti úspěšně prezentovali vlastní projekty úspor energií, loňská stáž byla zaměřena zejména na nové trendy v elektromobilitě. „Studijní cesty na Tchaj-wan jsou jedním z motivačních prvků, kterými chceme přilákat ke studiu některého z technických oborů na našich školách. Ti nejlepší studenti ze třetích ročníků pak mají jedinečnou šanci se seznámit s nejnovějšími trendy v elektronice, elektrotechnice a informačních technologiích přímo na místech, kde vznikají,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová s tím, že kraj by rád na konci letošního roku vyslal na Tchaj-wan další skupinu studentů.
 

 
 

O svých zážitcích z týdenní poznávací cesty na Tchaj-wan se přišlo na začátku tohoto týdne podělit do sídla Kraje Vysočina všech sedm studentů a jedna studentka  ze Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava, Střední průmyslové školy Třebíč, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou a Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov. Pozvání na seminář ke znalostní cestě přijal kromě vedení Kraje Vysočina, zástupců firem a ředitelů dotčených škol, také zastupitel Tchaj-wanu Chung-I WANG. „Nejvíce nás překvapila úroveň technologického pokroku, který se ve velkém uplatňuje v běžném životě Tchajwanců. Mnohé vychytávky, které se tam už běžně používají, se k nám do Evropy dostanou až za dva nebo tři roky. Zaujaly nás například elektroskútry a dobíjecí stanice na jejich baterie, kde systém sám vyhodnotí, které baterie jsou nejvíce nabité, a ty vám nabídne. Platby přes telefon nebo víceúčelovými kartami už jsou samozřejmostí. Velice nás také zaujala autonomní městská vozítka, která zatím testují v nočních ulicích Tchaj-peje,“ řekli na setkání studenti. Kromě návštěvy ve výzkumných centrech, tamní univerzitě, firmách nebo dopravním podniku, měli účastníci znalostní cesty jedinečnou možnost poznat cizí kulturu, ochutnat místní speciality a zdokonalit se v angličtině.


„Ve spolupráci s tchajwanskou stranou se podařilo v našem regionu nastartovat a uvést do života už několik projektů. Vůbec prvním byla eAmbulance, dalšími pak několik průvodcovských systémů pro krajská muzea, ZOO Jihlava a město Žďár nad Sázavou. Posledním společným úspěchem je instalace chytrého systému k řízení osvětlení v Nemocnici Pelhřimov,“ uvedl Václav Jáchim z krajského odboru informatiky, který koordinuje spolupráci Kraje Vysočina a Tchajwanu. A doplnil: „V roce 2018 plánujeme rozvíjet společné aktivity v oblasti řízení spotřeby energií v krajských organizacích, projekty zaměřené na elektronickou bezpečnost a podporu technického vzdělávání formou znalostní cesty nebo v ideálním případě začneme pracovat na konstrukci vlastního autonomního vozidla ve spolupráci krajských technických středních škol a týmu Národní technické univerzity v Tchaj-peji.


Týdenní studijní cestu finančně podpořily Tchajpejská ekonomická a kulturní kancelář v Praze, Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina a společnost Tatung CZ s.r.o. Dále se na nákladech částečně podílely krajské střední školy a Kraj Vysočina.

 

Video ze studijní cesty na Taj-wan 2017 (7. - 15. 12. 2018)

¨

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.2.2018 / 2.2.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze