Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Historický morový průvod v Brtnici zapsán na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury

Mor Brtnice
Městem Brtnicí a Římskokatolickou farností Brtnice uchovávaný a po generace předávaný projev obřadní lidové kultury vztahující se k smutné historické události města z roku 1715 známý pod názvem „Historický morový průvod v Brtnici“ od konce roku 2017 obohacuje národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Na tomto seznamu v současné době figurují už čtyři významné jevy tradiční lidové kultury z Vysočiny – jemnický Barchan, jihlavská Skřipácká muzika a Betlémská cesta v Třešti,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Jana Fischerová.
 

 
 

„Prvním zápisem na prestižní národní Seznam byl Běh o Barchan v Jemnici v roce 2013, v roce 2015 Betlémská cesta v Třešti, 2016 Skřipácká muzika na Jihlavsku. Zápisem Historického morového průvodu v Brtnici se Kraj Vysočina zařadil mezi regiony s největším počtem nemateriálních statků zapsaných na prestižním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky“ rekapituluje současný stav Ladislav Seidl, vedoucí Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

 

„Zápis každého ze statků na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je velmi prestižní záležitostí. Je podmíněn předchozím zápisem na krajský seznam, doporučením Národní rady pro tradiční lidovou kulturu, která je stálým poradním orgánem ministra kultury a následně rozhodnutím ministra kultury“, přibližuje cestu k zápisu Jana Fischerová. Zápis Historického morového průvodu v Brtnici na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přispěje k  zviditelnění města Brtnice i propagaci nemateriálního kulturního dědictví celého Kraje Vysočina. „Je to pocta, které se dostává jen vybraným regionálním jevům a současně závazek, který je přijímán s vědomím odpovědnosti za jeho zachování generacím budoucím,“ dodává Jana Fischerová.

 

Foto: Archiv Muzea Vysočiny Třebíč

foto

  • Z podkladů zpracovala Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.1.2018 / 24.1.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze