Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro příspěvkové organizace kraje

Mobilní verze webu

Krajská knihovna Vysočiny

 

 
 

Jaký byl rok 2017 z pohledu Krajské knihovny Vysočiny rokem?

 

Biograf

Rok 2017 pro nás začal trochu netradičně, v neděli 1. ledna 2017 uplynulo 15 let od založení Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Abychom toto výročí mohli oslavit společně s našimi čtenáři, rozhodli jsme se všechny akce pro veřejnost v průběhu celého roku pořádat v rámci oslav 15. výročí a slavit tak celý rok. Připravili jsme si několik dárků pro naše čtenáře, tím prvním byly nové čtenářské průkazy, hned od ledna jsme začali s jejich výměnou. Jednou z prvních kulturních akcí roku 2017 byla legendární inscenace v podání Jana Přeučila „Bláznovy zápisky“, následoval koncert zpívajícího právníka, jak je často přezdíván pan Ivo Jahelka. Rozšířili jsme projekt „Biograf v knihovně“.

 

Leporelo křest


Hlavní oslavu i s narozeninovým dortem jsme naplánovali na Březen měsíc čtenářů. Spojili jsme ji se křtem 2. dílu havlíčkobrodských pověstí za účasti autorek Petry Braunové a Barbory Botkové. Narozeninový dort, na kterém byly vyobrazeny jednotlivé motivy z vydaného leporela, nám pomohla rozkrájet náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina paní Jana Fischerová a pochutnali si na něm také naši dětští čtenáři. Ve spolupráci s Muzeem Vysočiny jsme připravili tematický vzdělávací program Po stopách brodských pověstí 2 aneb brodské pověsti na vlastní oči a nohy.


 

Nej kniha

V předsálí Staré radnice jsme otevřeli výstavu k 15. výročí založení Krajské knihovny Vysočiny. Vyvrcholením oslav se pak stal 1. Reprezentační knihovnický ples, který se uskutečnil v sobotu 4. listopadu 2017.  

Připojili jsme se k tradičním celostátním akcím Noc s Andersenem, Noc literatury, Týden knihoven, Den poezie, Den pro dětskou knihu nebo Knížka pro prvňáčka. Uspořádali jsme 27. celostátní akviziční seminář a mezi doprovodnými akcemi Podzimního knižního veletrhu nechybělo ocenění vítězů soutěže „O nejkrásnější knihu“.  I v roce 2017 jsme ocenili nejlepší knihovníky z knihoven v Kraji Vysočina na „Malé knihovnické slavnosti“.

  

.

Jičínská


V rámci Března měsíce čtenářů jsme vyhlásili nejlepšího Čtenáře roku 2017- čtenářskou babičku. Stala se jí paní Ludmila Michková z Havlíčkova Brodu. Vítězkou krajského kola této soutěže pak byla paní Jarmila Jičínská z Třebíče.


 

Česko-Polsko


Navázali jsme spolupráci s Městskou knihovnou Stanislawa Grochowiaka v Lešně (Polsko). V rámci této spolupráce nás několikrát navštívili kolegové z polské knihovny a také my jsme vycestovali do Polska. V říjnu proběhl koncert i dvě výstavy, první byla věnovaná jednomu z nejvýznamnějších polských tvůrců Adamu Mickiewiczovi, druhá zakladateli města Stanislawu Grochowiakovi. Vydali jsme společnou publikaci. Pokračovala spolupráce s Krajskou knihovnou Karola Kmeťka v Nitře (Slovensko).

 

 

 


 

Která knihovnická aktivita-akce vzbudila největší ohlas?

Pověsti pro veřejnost

Mezi nejúspěšnější akce pro veřejnost patřil již zmíněný knihovnický ples, dále Tradiční brodské pověsti I a II – komentované procházky pro veřejnost po místech spojených s vybranými havlíčkobrodskými pověstmi, přednáška MUDr. Alexandra Fesika na téma homeopatie, pod názvem Mýty o Vesmíru, o autoritách, nemocech a zdravotnictví z pohledu rebela, proběhlo setkání s MUDr. Tomášem Lebenhartem spojené se zamyšlením nad těmito a dalšími naléhavými otázkami. Nechyběly ani koncerty např. v podání skupiny Chouette „Francouzský šanson od Edith Piaf až po Zaz“, nebo vokální skupiny Marika Singers. V rámci projektu Listování jsme představili sedm titulů různých žánrů pro malé i velké čtenáře, z nichž nejúspěšnější bylo představení knihy Mládí v hajzlu za účasti autora C.D.Payna. Nezapomněli jsme ani na cestovatelské besedy a společně s našimi hosty jsme navštívili Finsko očima Petra Voldána i další zajímavá místa.

 

 


Knížka pro prvňáčka

Pokud jde o pořady pro děti, patřily mezi ty nejúspěšnější Knížka pro prvňáčka – cyklus zaměřený na podporu čtení (zúčastnilo se ho 18 prvních tříd, celkem 359 prvňáčků), Čtení před spaním, kdy knihovníci postupně během Týdne knihoven navštívili celkem 13 tříd havlíčkobrodských mateřských škol, a četli dětem pohádku před spaním. Na konci listopadu jsme uspořádali 11. ročník Dne pro dětskou knihu, ten přilákal do knihovny celé rodiny. V rámci této akce jsme vyhlásili výsledky výtvarné soutěže na téma „Rodinná pohoda“ a zahájili výstavu všech prací.  

 

 
Co zajímavého připravujete v roce 2018?

 

V roce 2018 nás čeká řada významných výročí, které bychom chtěli připomenout. Opět se připojíme k akci Noc v muzeu a v galerii a v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa pozveme širokou veřejnost na koncert Polenského big bandu, zazní písničky z období první republiky. Chybět nebudou besedy se zajímavými osobnostmi, koncerty v sále Staré radnice i výstavy knih k vybraným tématům. Na sobotu 3. listopadu jsme naplánovali 2. Reprezentační knihovnický ples, všichni jsou srdečně zváni. Nezapomeneme ani na tradiční ocenění nejlepších knihovníků z knihoven v Kraji Vysočina na „Malé knihovnické slavnosti“, připravena je pestrá nabídka odborných vzdělávacích seminářů. Veřejnost se může těšit na oblíbené přednášky v jednotlivých oborech Univerzity volného času. Na jaře by měla být zahájena stavba nové knihovny.

 

 

Na otázky odpovídala: Ing. Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny

http://www.kkvysociny.cz

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 23.1.2018 / 23.1.2018
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace > Právní předpisy kraje

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze