Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2017 z pohledu Vaší organizace?

Roštejn


Byl to pro nás rok hradu Roštejn, který je naší pobočkou. Probíhá tady (a také ještě několik dalších let probíhat bude) rozsáhlá rekonstrukce stavební, na kterou pak navazuje kompletní reinstalace expozic – návštěvnických tras. Cílem všeho toho snažení je jednak zajistit dobrý stavebně technický stav objektu na desítky let dopředu a samozřejmě i zatraktivnit ho pro návštěvníky. V roce 2017 byla zahájena hlavně stavební část, práce na expozicích spočívaly hlavně v přípravě a shromažďování podkladů. To všechno se dělo za plného návštěvnického provozu hradu. Stavební práce určitě znamenaly pro turisty určitá omezení, na druhou stranu jsme realizovali i zcela atypické prohlídky rekonstruovanými částmi. Návštěvníci tak měli výjimečnou možnost vidět, jak pracují projektanti a stavaři v památkově chráněném objektu.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Budeme-li to posuzovat z hlediska návštěvnosti, byla nejúspěšnější výstava „Lego, svět kostiček“. Pro nás to byla do určité míry výstava atypická; zejména dětští návštěvníci si ji však opravdu „užili“: bylo běžné, že rodiče chodili s dětmi na výstavu opakovaně. Velký ohlas i vysokou návštěvnost měla i výstava „Stroj času“. Byla to výstava zaměřením archeologická, ale opět atypická. Všechny exponáty bylo možné vyzkoušet a zjistit, jak historické technologie, nástroje a pomůcky fungovaly. Návštěvníci tak zkoušeli například mletí obilí v ručním mlýnku (a mouku si mohli odnést domů na pečení), přesekat kládu kamennou sekerou nebo jak řeže pazourkový nožík.

vlkStroj času 2
 

 LegoLego 2

 Co zajímavého připravujete v roce 2018?

 

Jako asi většina muzejních institucí v ČR připravujeme řadu akcí k tzv. osmičkám – tedy výročím historických událostí, které jsou v roce 2018 „kulaté“. Bude to zejména dlouhodobá výstava připomínající roky 1918, 1938, 1948 a 1968, několik menších tematických výstav, koncert, přednášky a další.

Pokračovat bude ale i zmíněná rekonstrukce Roštejna, návštěvníci se mohou těšit na otevření první části expozic.

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání.

 

Jako muzejník se velmi těším na start výzkumného projektu, ve kterém s kolegy z Národního památkového ústavu budeme zkoumat zvony na Vysočině. Je to pětiletý, multioborový a náročný projekt podpořený prostředky Ministerstva kultury. Ale slibuje velmi motivující činnost i řadu zajímavých výstupů.

Jako ředitel se nejvíc těším na všechno, co souvisí s Roštejnem. I tady to zejména v letošním (ale i v příštím) roce bude pro všechny zúčastněné velmi finančně, organizačně, fyzicky i psychicky náročné. Ale vzniká nám pod rukama něco krásného a s trvalou hodnotou – a je velmi inspirativní být součástí takového výjimečného procesu.

 

Na otázky odpovídal: RNDr. Karel Malý, ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace

http://muzeum.ji.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 15.1.2018 / 15.1.2018
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kontakty

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze