Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ústavy sociální péče se mění. Za pět let transformace našlo nový domov 219 klientů

Transformace Domova Jeřabina
Bilance transformace pobytových služeb, tedy změna způsobu péče o klienty bývalých ústavů sociální péče, má na Vysočině za posledních pět let podobu 39 dokončených objektů pro 219 klientů z různou mírou nutné podpory, celkem za 360,5 miliónu korun. Zásadní změnou přístupu ke klientům zatím prošla krajská zařízení Domov bez zámku, Domov Jeřabina a Domov Kamélie.
 

 
 

„Za roky 2010 – 2016 se podařilo Kraji Vysočina vyčerpat z evropských fondů na transformaci téměř 26% prostředků určených pro Českou republiku. Je to velký úspěch. V transformaci pokračujeme dál. V následujících letech nás čekají výstavby až 24 dalších objektů až pro 136 osob. Je to pro nás obrovská výzva. U většiny plánovaných akcí jsme ve fázi projektování a předkládání žádostí o dotace,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

 

V letech 2010 – 2016 vyrostlo nové bydlení pro klienty bývalých ústavů sociální péče na Pelhřimovsku, Třebíčsku a v okrese Žďár nad Sázavou.  Změna způsobu poskytování sociální služby prostřednictvím transformace má díky pomoci personálu pozitivní vliv na sociální dovednosti klientů, v péči o sebe i o domácnost. Domácnosti jsou umístěny v domečcích v běžné obytné zástavbě, klienti se účastní společenského dění nejen v lokalitě, kde nově žijí, ale i v obci nebo městě, kde k transformaci došlo. „Po aklimatizačních procesech je většina klientů schopna osvojit si běžné pracovní návyky, čímž si zvyšuje šanci uplatnit se na chráněném nebo běžném trhu práce. Ve většině případů jsou limitováni pouze závažností postižení,“ popisuje nové šance klientů Pavel Franěk. Kromě domácností vznikla také nová administrativní zázemí, prostory pro denní aktivity a stacionáře, sociálně-terapeutické dílny. Nabízené služby jsou díky tomu dostupnější i pro zájemce z řad veřejnosti.

 

Zhruba do čtyř let je Kraj Vysočina připraven postavit dalších až 23 objektů pro bydlení pro téměř 136 osob se specifickým postižením, jeden dům se zázemím pro management a šest objektů pro ambulantní služby pro 55 klientů. Další etapa transformace při nutné a zásadní 90% dotaci z evropských fondů přijde na stovky miliónů korun a se bude týkat Domova Háj a Domova Kamélie Křižanov. V případě Háje už je téměř před dokončením rekonstrukce objektu ve Světlé nad Sázavou, kam se bude moci v dohledné době po dovybavení nastěhovat šest klientů, ve Světlé budou dále k dispozici dva domečky pro 12 osob, sociálně terapeutická dílna a zázemí pro management domova, ten bude mít další nové pracoviště s dvěma domky také v Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Havlíčkově Brodě a Golčově Jeníkově, kde bude fungovat také polyfunkční dům s nabídkou ambulantních služeb.

 

Transformace Domova Kamélie Křižanov počítá se výstavbou dvou domků v Třešti, Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, Měříně a se čtyřmi domky na dvou místech v Jihlavě. Zatímco v lokalitě Na Kopci bude k dispozici sociální terapeutická dílna, v lokalitě Pávov bude fungovat navíc i denní stacionář. S další transformací se počítá i u Domova ve Zboží.

 

  • Eva Komínková, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.12.2017 / 21.12.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze