Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Další tři studenti z Vysočiny vyrazili studovat do Francie

Díky programu Rok v Champagne-Ardenne stráví tři středoškoláci z Vysočiny letošní školní rok ve Francii, konkrétně v regionu Grand Est. Barbora Stýblová z humpoleckého gymnázia nastoupila do školy v Châlons-en-Champagne, administrativním centru oblasti Champagne, Mikuláš Festa ze stejné školy studuje v malém městečku Joinville uprostřed zalesněných kopců a Adam Urban třebíčského gymnázia navštěvuje střední školu ve městě Romilly-sur-Seine. „Od roku 2010 vyjelo do Francie na roční středoškolské studium už 12 studentů z Kraje Vysočina. Na pokrytí části nákladů spojených se studijním pobytem poskytuje kraj stipendium ve výši 41 000 korun a peníze vyplácíme až po úspěšném zakončení školního roku“ vysvětlila Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
 

 
 

Barbora Stýblová:

Barbora ve Francii studuje ekonomicko-sociální sekci a jak sama říká, první týdny ve škole nebyly vůbec jednoduché. Vše se však postupně zlepšilo, v hodinách rozumí mnohem lépe a v několika testech se jí podařilo uspět lépe než jejím francouzským spolužákům. Jejím nejoblíbenějším předmětem jsou sociální a ekonomické vědy. Ve škole ji příjemně překvapila aktivita studentů v hodinách. Oblíbila si francouzskou kuchyni a ve volném čase s hostitelskou rodinou navštěvuje památky a různé zajímavosti.

 

Mikuláš Festa:

Mikuláš navštěvuje všeobecný první ročník a také měl zpočátku problém s pochopením výkladu učitelů. Nyní už je všechno v pořádku a to i díky spolužákům, kteří mu pomohli. Podle jeho slov je roční pobyt ve Francii příležitostí jak poznat nové prostředí, naučit se samostatnosti a zdokonalit se v cizím jazyku. Mikuláše ve Franci překvapila organizace výuky, kdy školní den končí pozdě odpoledne, až kolem 18. hodiny. Ve volném čase se Mikuláš věnuje učení, četbě knih a časopisů.

 

Adam Urban:

Adam se zapsal stejně jako Barbora na ekonomicko-sociální sekci a studium probíhá lépe, než před odjezdem čekal. Ze všech předmětů ho nejvíce baví ekonomie, protože v ní při výuce spojují teorie s praxí. Naopak výuka angličtiny je podle něj na nižší úrovni než u nás. Adam se snaží co nejvíce mluvit, aby se rychle zdokonalil ve francouzštině. Lidé z jeho okolí jsou zvědaví, odkud pochází a zajímají se o něj i obecně o Českou republiku.

 

Program Rok v Champagne-Ardenne, který pořádá Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Remešskou akademií, je určen pro žáky studující na střední škole v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, seznámit se se způsobem života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině.

Náklady na roční studijní pobyt se pohybují kolem 110 000 Kč, Kraj Vysočina žákům poskytuje roční stipendium ve výši 41 000 Kč. Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výběrového řízení.


Přihlášky pro následující školní rok je možné podávat do 28. února 2018. Více informací k programu Rok v Champagne-Ardenne poskytne Jan Skála z oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Kraje Vysočina, e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz. 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.11.2017 / 6.11.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze