Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny

V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny
Do Havlíčkova Brodu se dnes sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí. Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 27. ročník Bramborářských dnů. Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota bude na Havlíčkově náměstí patřit ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě.
 

 
 

Podle slov Miloslava Chlana, předsedy Českého bramborářského svazu, bude letošní sklizeň brambor v Česku přibližně 617 tisíc tun, což je o 12 % méně než v roce 2016. „V Kraji Vysočina jsou kromě okresu Třebíč velmi dobré výnosy. Ostatní kraje byly podstatně více poškozeny suchem a ztráty v produkci zde budou výrazné,“ uvedl Miloslav Chlan a náměstek ministra zemědělství Jiří Šír ho doplnil: „Ministerstvo zemědělství nyní připravuje zásady, podle kterých budou pěstitelům kompenzovány škody. Na pomoc budou vyčleněny dvě miliardy korun, přesto tato částka určitě nepokryje všechny žádosti.“ Farmářská cena brambor v nadcházejícím období by se měla pohybovat na úrovni 4 Kč/kg, u prodeje ze dvora se předpokládá cena vyšší, tedy 6 – 8 Kč/kg.


K podpoře a propagaci zemědělského sektoru v regionu se dlouhodobě hlásí také Kraj Vysočina. Krajský radní Martin Hyský na semináři zmínil některé z těchto aktivit, jako jsou například popularizace středoškolských zemědělských oborů, pořádání exkurzí pro žáky základních škol v zemědělských podnicích, aktivní role při jednáních o ochranných pásmech v okolí vodní nádrže Švihov nebo hledání účinných řešení při boji se suchem.


V letošním roce se rozjela kampaň Českého bramborářského svazu za podpory ministerstva zemědělství s názvem Brambory zdravá zelenina, která má oslovit spotřebitele a přesvědčit je, že tuzemské brambory mají srovnatelnou nebo i vyšší kvalitu než dovážené. I přesto se v loňském roce dovezlo více než 200 tisíc tun této plodiny oproti 44 tisícům vyvezených tun brambor. „V současné době je v České republice registrováno 131 odrůd brambor, v evropském měřítku se pak jedná asi o 1 500 registrovaných odrůd,“ upřesnil Václav Čermák z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, pracoviště Lípa. 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.10.2017 / 13.10.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze