Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ukončení 12. ročníku Evropského kongresu lesní pedagogiky v lesích LDO Přibyslav

Ukončení 12. ročníku Evropského kongresu lesní pedagogiky v lesích LDO Přibyslav
Závěrečný den 12. ročníku Evropského kongresu lesní pedagogiky v pátek 6. 10. 2017 nabídnul účastníkům praktické ukázky lesní pedagogiky na lesním majetku Lesního družstva obcí Přibyslav ve Starém Ransku, návštěvu Muzea nové generace na zámku ve Žďáře nad Sázavou a prohlídku památky UNESCO Zelená hora nebo exkurzi v Centru EDEN v Bystřici nad Pernštejnem.
 

 
 

V Centru EDEN si účastníci kongresu prohlédli Ekopavilon s tématickým rozdělením podle přírodních živlů - ZEMĚ - OHEŇ - VODA – VZDUCH, dále Horáckou vesnici, kde viděli repliky dobových stavení z 19. století a ukázky tradičních lidových řemesel a také farmu s hospodářskými zvířaty - krávy masného plemene Aberdeen Angus, ovce plemene Suffolk, kozy, koně a slepice. Na závěr si prohlédli areál Panského dvora s několika expozicemi.


Druhá početnější skupina účastníků jela autobusem do Muzea nové generace na zámku ve Žďáře nad Sázavou, kde je přivítal hrabě Constantin Kinský. V krátkosti sdělil 
novodobou historii rodiny Kinských, kdy jeho otec hrabě Radslav Kinský se po více jak čtvrt století vrátil z Francie do Žďáru nad Sázavou, aby zde převzal od státu areál zámku ve Žďáře, lesy, rybníky a polnosti, které se nacházely v okrese Žďár nad Sázavou, Jihlava, Havlíčkův Brod o celkové výměře 6 572 ha. Dnes hospodaří na rodovém majetku syn Constantin Kinský, který je lesním pedagogem a snaží se provádět osvětu mezi veřejností, jak se správně chovat v lese a řádně hospodařit.


„Letošní ročník kongresu v České republice uzavírá kruh členských států subgroup, evropské pracovní skupiny pro lesní pedagogiku a jsem velice rád, že místem letošního kongresu byl Kraj Vysočina, na jejímž území se rozkládají lesy na 1/3 výměry. Lesní pedagogiku v Kraji Vysočina realizujeme od roku 2009 a v současné době máme pět akreditovaných lesních pedagogů, kteří se řídí heslem O lese v lese,“ řekl krajský radní Martin Hyský, do jehož gesce patří kromě jiného i lesní hospodářství. Odpolední program s venkovními ukázkami lesní pedagogiky probíhal v lesních porostech ve Starém Ransku, které jsou v majetku Lesního družstva obcí Přibyslav. „Chceme tímto způsobem volně navázat na Staroranskou deklaraci o lesní pedagogice z roku 2013, kdy se 16 signatářů zavázalo rozvíjet a spolupracovat, zvyšovat počet aktivit lesní pedagogiky, zdůrazňovat všechny funkce lesa a dynamické rovnovážné využívání lesů. Dále na Jihlavskou deklaraci z roku 2009 o komunikaci o lesích a lesnictví s účastníky Setkání ředitelů zodpovědných za lesy v zemích EU“ doplnil na závěr radní Martin Hyský.

 


  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.10.2017 / 9.10.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze