Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Evropský kongres lesní pedagogiky a dobrý skutek

Evropský kongres lesní pedagogiky a dobrý skutek
Dvanáctý ročník Evropského kongresu lesní pedagogiky, který hostí na Vysočině v krásném prostředí Žďárských vrchů v hotelu Orea Devět Skal 16 evropských států a 140 účastníků akreditovaných lesních pedagogů, zahájil už včera hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Je určen lesním pedagogům z celé Evropy – kromě zástupců českých organizací se ho pravidelně účastní i lesní pedagogové z Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska, Polska, Španělska, Chorvatska, Slovinska a skandinávských zemí a v letošním roce i zástupci ze Skotska. Součástí programu letošního setkání je například Market of Activities, tedy realizace aktivit lesní pedagogiky přímo v lese, nebo Night Forest, což je ukázka večerních programů o lese v lese od několika českých organizací.
 

 
 

Hlavními tématy kongresu jsou „Lesní pedagogika jako nástroj komunikace s veřejností“ a „Lesní pedagogika jako nástroj vzdělávání k udržitelnému rozvoji“. Těmto tématům se budou věnovat i úvodní příspěvky např. od Jiřího Svobody, ředitele LDO Přibyslav, Martina Šroma, zástupce ředitelky Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání Brno a Rolfa Juckera, ředitele SILVIVA, švýcarské organizace zabývající se lesní pedagogikou.


Kontinuitu kongresu zaštiťuje společná evropská pracovní skupina pro lesní pedagogiku Evropské hospodářské komise OSN (UNECE) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Pracovní skupinu najdete pod názvem FCN-Subgroup-Forest Pedagogics. Kongres se poprvé konal v roce 2006 v Šoproni v Maďarsku a v dalších letech prošel významnou část západní a střední Evropy. V minulém roce se kongres konal v Norsku a letošní ročník v České republice uzavírá kruh členských států subgroup, evropské pracovní skupiny pro lesní pedagogiku. V příštím roce se kongres uskuteční ve finském Pudasjärvi.


V odpoledním programu Evropského kongresu lesní pedagogiky 4. října 2017 byly venkovní ukázky formou „dílniček“. V rámci těchto aktivit bylo na jednom stanovišti „Dílnička – výroba laviček“ ukázka, jak mohou i děti vyrobit lavičku, jestliže mají připravený materiál a matrici za podpory zkušeného lesního pedagoga. Na tomto stanovišti Nadace dřevo pro život s ředitelem Ing. Stanislavem Polákem a se společností STORA ENSO ze Ždírce nad Doubravou společně s lesními pedagogy vyrobili 7 kusů laviček. V průběhu výroby laviček se dětem vysvětlují základní principy hospodaření v lese a posiluje se kladný vztah ke dřevu jako k obnovitelné surovině. V daném případě se Nadace dřevo pro život ve spolupráci s Krajem Vysočina rozhodli darovat všechny lavičky sociálním domovům, které se starají o staré, nemocné fyzicky i mentálně postižené osoby. Za účasti slavnostního zahájení lesních trubačů převzali Bc. Soňa Humpolíčková z Domova Ždírec, p.o., Silvie Tomšíková z Domova Kamélie Křižanov, příspěvková organizace a Mgr. Josef Myslivec z Domova pro seniory Mitrov 7 kusů laviček pro své klienty do revitalizovaných parků, které slouží k odpočinku klientů. Zde klienti ze sociálních domovů mohou v rámci terapií darované lavičky barevně ozdobit.

 sní pedagogika

  • Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.10.2017 / 6.10.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze