Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Evropští lesní pedagogové se setkají na Vysočině

lesní pedagogika
Ve dnech 3. - 6. října 2017 se v hotelu Orea Resort Devět Skal ve Sněžném-Milovech uskuteční 12. Evropský kongres lesní pedagogiky. Kromě lesníků z Česka na kongres zavítají i zástupci 12 evropských států, celkem 140 lesních pedagogů. Program společného setkání zahrnuje nejen odborné přednášky, ale i praktické ukázky přímo v terénu.
 

 
 

Kongres každoročně seznamuje účastníky s novinkami v oblasti lesní pedagogiky, umožní jim načerpat inspiraci od zahraničních kolegů i získat důležité kontakty pro následnou spolupráci. Součástí programu letošního setkání je například Market of Activities, tedy ukázky aktivit lesní pedagogiky přímo v lese, nebo Night Forest, což je ukázka večerních programů o lese v lese od několika českých organizací.


Hlavními tématy kongresu jsou „Lesní pedagogika jako nástroj komunikace s veřejností“ a „Lesní pedagogika jako nástroj vzdělávání k udržitelnému rozvoji“. Těmto tématům se budou věnovat i úvodní příspěvky od Jiřího Svobody, ředitele Lesního družstva obcí Přibyslav, Emmy Berglund, tajemnice The Confederation of European Forest Owners, Rolfa Juckera, ředitele Stiftung SILVIVA, švýcarské organizace zabývající se lesní pedagogikou a Martina Šroma, zástupce ředitelky Lipka - školského zařízení pro environmentální vzdělávání.


Kontinuitu kongresu zaštiťuje evropská pracovní skupina pro lesní pedagogiku UNECE a FAO (FCN-Subgroup-Forest Pedagogics). Kongres se poprvé konal v roce 2006 v Šoproni v Maďarsku a v dalších letech prošel významnou část západní a střední Evropy. V minulém roce se kongres konal v Norsku a letošní ročník v České republice uzavírá kruh členských států evropské pracovní skupiny pro lesní pedagogiku. V roce 2018 se kongres uskuteční ve Finsku.


Lesní pedagogika přibližuje návštěvníkům lesa lesní ekosystém, trvale udržitelné lesní hospodářství, smysl hospodaření v lesích a užitky, které les člověku přináší. Základním principem je vnímání přírody všemi smysly, které zprostředkovávají speciálně vyškolení lesníci (lesníci s pedagogickými znalostmi a zkušenostmi) přímo na svém každodenním pracovišti - v konkrétním lese.


Akci organizačně zajišťuje Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Programově kongres zaštiťuje Pracovní skupina Ministerstva zemědělství zabývající se lesní pedagogikou v ČR. Partnery akce jsou Kraj Vysočina a Lesy České republiky, s. p.

 

  • Eliška Trnková, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
    trnkova.eliska@uhul.cz
    tel.: 776 438 972


 

Odkazy

  • program [PDF, 146 kB] (27.9.2017)
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.9.2017 / 27.9.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze