Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Brambory rostou na nenápadných pokusných polích

brambory
Hned na třech nenápadných pokusných polích zkouší zemědělci na Vysočině pěstovat brambory bez běžně používaných herbicidů. Pod dohledem vědeckých pracovníků v praxi ověřují odolnost nejčastěji používaných odrůd proti plevelům, škůdcům a ve finále vyhodnotí dopady pokusné regulace na obvyklý výnos. Modelují vlastně podmínky, které v budoucnu budou muset respektovat především na Pelhřimovsku kvůli omezením vycházejícím ze zvýšené ochrany vodního díla Švihov. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu budou možná dobré brambory z Vysočiny hodně vzácným zbožím, tomu bude odpovídat i jejich cena.
 

 
 

Experimentální políčka brambor sledují pracovníci Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod v katastrech největších producentů brambor na Pelhřimovsku. V tuto chvíli jde o jediná pole podobného zaměření v Česku. „Sledujeme dopady chemických ošetření u brambor sadbových, konzumních i průmyslových. Na malé ploše testujeme variantně použití do budoucna pro vodohospodáře schůdných a povolených herbicidů. Na většinu z nich plevel nereaguje nebo je jejich účinnost extrémně nízká, brambory trpí suchem, neboť přerostlý plevel jim konkuruje, v některých místech je zřejmé napadení mandelinkou a hlodavci,“ říká Pavel Kasal z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod. Petr Laštovička ze šlechtitelské stanice Selekta Pacov odhaduje, že ze současného výnosu 35 – 40 tun brambor na hektar v budoucnu při zohlednění všech státem navržených omezení sklidí ze stejné výměry stěží polovinu. To bude mít dopady na cenu českých brambor, také na jejich dostupnost a trh se tak ještě více otevře bramborám ze zahraničí.

Jedno z pokusných polí je těsně za hranicemi obce Křelovice na Pelhřimovsku. Předseda akciové společnosti SENAGRO, a.s. Senožaty Jiří Nevosád sleduje plevelem zarostlá pokusná pole s velkými obavami. Pěstování brambor je pro jeho družstvo, stejně jako pro desítky dalších v regionu, základem rostlinné výroby. I přesto, že letos se zdá být podle prvních odhadů slizeň brambor slibná, je otázkou času, jak dlouho si takto Vysočina ještě povede.

 Fakta:

  • V Kraji Vysočina je v současné době zhruba třetina českých polí osázených bramborami
  • Zemědělci na Vysočině pěstují především pozdní  odrůdy brambor
  • Jen pro porovnání: cena pro velké řetězce se při prodeji konzumních brambor pohybuje kolem 3-4 korun za kilogram
  • Při tzv. prodeji ze dvora je cena brambor na Vysočině v relaci 6 – 9 korun za kilogram

Foto: Vlevo neošetřená půlka pole s extrémně převažujícím plevelem, vpravo běžně ošetřené pole, tak jak ho dosud známe.
pole

 

Brambory rostou na nenápadných pokusných polích

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.9.2017 / 21.9.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze