Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Životní prostředí Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hnízdění orlů mořských na Vysočině

orli
V letošním roce bylo na Vysočině zaznamenáno 13 hnízd orla mořského. Dvě hnízda zůstala neaktivní a v sedmi případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po jednom mláděti, v jediném případě se rodičům podařilo vyvést dvě orlí mláďata. Celkem bylo okroužkováno osm jedinců barevnými odečítacími kroužky, které umožní sledovat vývoj vysočinské populace orlů mořských.
 

 
 

U jednoho z hnízd, kde nedošlo k zahnízdění, se předpokládá, že důvodem neobsazení hnízda bylo odtěžení stromů v jeho těsném okolí, dospělí jedinci zde nebyli vůbec spatřeni. Ve zbývajících čtyřech lokalitách opustili dospělí orli svá hnízdiště nejčastěji pravděpodobně v důsledku lidské rušivé činnosti (pro vyplašení postačí běžné lesnické práce i blízkost turistických a často využívaných cest). Z toho na dvou hnízdech došlo k opuštění malých mláďat, na dalších dvou nedošlo ke snesení vajec.


Dospělí ptáci nemají v přírodě žádného přirozeného predátora, největší hrozbu pro ně tak představuje lidská činnost. V časných fázích hnízdění jsou velmi citliví na vyrušování, takže přítomnost lidí v blízkosti hnízda může vést až k jeho opuštění. Při těžbě dřeva pak může dojít ke zničení hnízdiště. Vážným problémem také zůstává přetrvávající přímé pronásledování orlů mořských jak formou zástřelů, tak i otrav karbofuranem," vysvětlil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.


Celkově je počet otrav ptáků v České republice vysoký, přestože pokládání otrávených návnad, které může být nebezpečné i pro člověka, představuje hned několik trestných činů.

 

  • Více informací Martina Kratochvílová, odbor životního prostředí, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 503, e-mail:  kratochvilova.m@kr-vysocina.cz
  • tisk@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2017 / 30.6.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies