Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Žďár nad Sázavou nechá poznat své město prostřednictvím unikátní technologie

Žďár nad Sázavou nechá poznat své město prostřednictvím unikátní technologie
Po půlroce instalace a pilotního prověřování uvádí Žďár nad Sázavou do ostrého provozu a užívání nový informační systém Zdar4U. Jedná se o zatím jinde v českém turismu nevyužitou službu předávání informací prostřednictvím iBeacon vysílačů. Podobnou technickou vymoženost využívá například Národní palácové muzeum v Taipei na Tchaj-wanu. V České republice výhody tohoto nenáročného a jednoduše využitelného principu nabídnutého tchajwanskými partnery Kraji Vysočina vyzkouší právě na dvaceti vybraných místech ve Žďáře nad Sázavou.
 

 
 

Samotnému spuštění nové aplikace předcházela její instalace včetně nákupu serverové části, ve které se spravuje obsah, umístění iBeacon vysílačů a především časově nejnáročnější příprava obsahu, kterou zajistilo město. „Průvodce funguje po stažení nové aplikace při zapnutém bluetooth. Už při instalaci se do telefonu stahuje obsah vybraných lokalit, ve chvíli, kdy se telefon přiblíží k vysílači, navzájem se spojí a telefon zahlásí aktualitu a zobrazí obsah ve vybraném jazyce. V tuto chvíli je v nabídce šest jazykových mutací,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný. Kraj jako provozovatel systému bude následující rok sledovat statistiky užití nové služby a vyhodnocovat reakce uživatelů, tak aby případné rozšíření systému reflektovalo jejich potřeby.

 

„Mezi dvacítkou vybraných turistických cílů v nabídce aplikace figuruje například Zámek Žďár, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a naučné stezky v okolí,“ přiblížila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. „V průvodci jsou nahrány soudobé, ale i historické fotografie, videa i virtuální prohlídky některých zajímavých míst ve městě. Texty jsou psány přátelskou formou a uživatel v průvodci nalezne i slevové kupony,“ dodal starosta města Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.


Instalace nového turistického informačního systému pro chytré telefony ve Žďáře nad Sázavou představovala pro krajské techniky také jeden provozní „oříšek“. Na rozdíl o tchajwanských provozovatelů museli vyřešit funkčnost a provozuschopnost systému i v teplotách hluboko pod bodem mrazu a ochránit citlivou technologii před zamrznutím. V tuto chvíli má nová technologie potenciál být rozšířena na další lokality v rámci regionu.

 

Nový elektronický průvodce pro mobilní telefony po nejzajímavějších místech Žďáru nad Sázavou Zdar4U je společným projektem Kraje Vysočina, města a Institutu pro informační průmysl Tchaj-wan. Projekt spolufinancovalo tchajwanské ministerstvo zahraničí.

 

 

 

Žďár nad Sázavou nechá poznat své město prostřednictvím unikátní technologie

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2017 / 30.5.2017 | Zveřejnit od: 30.5.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze