Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská muzea a galerie rozšíří své sbírky o další unikáty

Mimořádný finanční příspěvek na provoz sloužící k zakoupení unikátních sbírkových předmětů nebo souborů obdrží z krajského rozpočtu muzea a galerie zřizované Krajem Vysočina. „Rada kraje dnes schválila částku 1,12 milionu korun, která pomůže čtyřem našim kulturním organizacím se získáním dalších jedinečných uměleckých děl. Ta najdou své místo ve stálých expozicích našich muzeí a galerií nebo v rámci jednotlivých tematických výstav,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a mezinárodních vztahů a dodala, že do krajských sbírkových fondů přibudou socha, skleněná plastika, historický motocykl a soubor grafických štočků, listů a kreseb.
 

 
 

„Letos se peníze poprvé rozdělují podle nových pravidel rady kraje. Důvodem je, abychom našim sbírkotvorným příspěvkovým organizacím zajistili systematickou podporu při rozšiřování jejich sbírkového fondu a pomohli se získáváním nákladnějších děl a předmětů, které budou atraktivní pro návštěvníky a jejichž umělecká hodnota časem poroste,“ dodala náměstkyně hejtmana Jana Fischerová s tím, že se stejnou podporou počítá Kraj Vysočina i v následujících letech. Své sbírky letos obohatí o novou sochu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zakoupí skleněnou plastiku a třebíčské muzeum pořídí za krajské peníze soubor grafických štočků, listů a kreseb. Unikátní historický motocykl se sidecar pak obohatí stálou expozici jednostopých vozidel na Hradě Kámen, který spadá do správy Muzea Vysočiny Pelhřimov.

 

Už v loňském roce Kraj Vysočina mimořádně navýšil příspěvky na provoz svých sbírkotvorných příspěvkových organizací. Za necelý milion korun se podařilo rozšířit krajské sbírky o obraz Německý Brod z roku 1914 od Emila Artura Pittermana, tavenou broušenou křišťálovou plastiku Půlměsíc z roku 2012 od sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody, fotografie po zesnulé české umělkyni Zorce Ságlové rozené Jirousové, tavenou skleněnou plastiku Františka Janáka s názvem Ledovec II, unikátní kolekci drahých kamenů a zpracovaných drahých kamenů – celoživotní dílo sběratele Luboše Rejla, tříkolové vozítko Velorex či obrazy Ladislava Nováka, Otty Maria Stritzka nebo Emanuela Ranného.  • Ivana Schallnerová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.5.2017 / 23.5.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze