Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Studentky krajských gymnázií reprezentují Českou republiku, nečekejte tradiční disciplíny

Studentky krajských gymnázií reprezentují Českou republiku, nečekejte tradiční disciplíny
Tereza a Dominika nejsou obyčejné studentky gymnázia. Patří jednoznačně k premiantkám svých tříd. Jejich jména ale dále figurují i v jiných klasifikacích, než jen těch očekávaných – školních. Tereza Maláčová studuje maturitní ročník jihlavského gymnázia a je vítězkou celostátního kola lingvistické soutěže, Dominika Hronová navštěvuje třetí ročník pelhřimovského gymnázia a je držitelkou stříbra z mistrovství Evropy v taekwondo. Obě mladé slečny přijaly pozvání radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jany Fialové a rozpovídaly se o svých plánech do blízké budoucnosti.
 

 
 

Tereza Maláčová žije aktuálně právě probíhající maturitou. I přesto, že jí studium na Gymnáziu v Jihlavě nedělá sebemenší problémy, přistupuje k maturitě velice odpovědně, má z ní zdravý respekt. Jak sama říká, výsledek maturity je její vstupenkou ke studiu na minimálně jedné ze tří prestižních evropských škol, kam už byla přijata. Tereza letos uspěla v celostátním kole lingvistické soutěže – vyhrála jí. Spolu se třemi dalšími úspěšnými soupeři bude pozvána na světové mistrovství do Dublinu. Česká lingvistická olympiáda je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol. Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat nejen s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale letos například museli soutěžící porozumět jazyku z filmu Avatar. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v zadání obsažené. „Porozumět neznámému textu je podobné, jako pochopit aplikovanou matematiku, stačí si osvojit náležitosti jazyka, odvodit, co slova znamenají a uplatnit znalosti tvorby jazyka. Mezi soutěžícími obvykle figurují studenti úspěšní v matematice a logice. Ani já se studiu matematiky nebráním,“ říká Tereza Maláčová, která dodává, že nadšení pro anglický jazyk v ní vzbudila její profesorka, velkou oporu má i v rodině.

 

Dominika Hronová střídá studium s pravidelnými tréninky. I přesto, že příprava na vrcholné sportovní podniky, ve kterých Českou republiku reprezentuje v taekwondu zabere obrovské množství času, Dominika prospívá s vyznamenáním. Už na první pohled jde o mladou dámu, která je psychicky velice vyrovnaná, vyzařuje z ní pohoda a obrovská síla. Dominika trénuje pod vedením Petra Lacka v nejlepším českém taekwondo klubu v Pelhřimově. Před červnovým mistrovstvím světa v Korei se soustředí na doladění formy, čekají ji reprezentační soustředění. Dominika letos figurovala v anketě Sportovec Kraje Vysočina, patří jí skvělé třetí místo v kateogii sportovec JUNIOR – dívka, její trenér Petr Lacek byl vyhlášen nejlepším trenérem roku. „Jako malá jsem se věnovala sportovní gymnastice, dnes to považuji za nejlepší možnou průpravu pro taekwondo. Mluvíme sice o bojovém sportu, ve kterém existují stovky popsaných technik úderů, kopů nebo seků, ale všechno je v hlavě a důležitá je i psychická vyrovnanost a odolnost vůči stresu. Zápas vám může vyhrát maličkost,“ říká Dominika, která by v budoucnu ráda studovala psychologii na Policejní akademii v Praze.


„Ráda bych udělala ještě víc proto, aby úspěšní reprezentanti, soutěžící a žáci našich středních, ale i základních škol měli příznivé podmínky pro rozvoj svých nadání. Jedna věc je nadané nejen prostřednictvím škol a sportovních klubů finančně podporovat, druhá věc je dokázat jim připravit odpovídající zázemí, ale také je umět ocenit, pokud se jim v konkrétním oboru skutečně daří. Dát jejich vrstevníkům vědět, že je fajn být v něčem skutečně dobrý nebo nejlepší, mít prostě správně nastavené hodnoty a životní cíle,“ říká Jana Fialová radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.


Foto: Radní Kraje Vysočina Jana Fialová, Dominika Hronová a Tereza Maláčová.

Setkání s nadějnými talenty

  • tisk@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.5.2017 / 4.5.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze