Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Studentky krajských gymnázií reprezentují Českou republiku, nečekejte tradiční disciplíny

Studentky krajských gymnázií reprezentují Českou republiku, nečekejte tradiční disciplíny
Tereza a Dominika nejsou obyčejné studentky gymnázia. Patří jednoznačně k premiantkám svých tříd. Jejich jména ale dále figurují i v jiných klasifikacích, než jen těch očekávaných – školních. Tereza Maláčová studuje maturitní ročník jihlavského gymnázia a je vítězkou celostátního kola lingvistické soutěže, Dominika Hronová navštěvuje třetí ročník pelhřimovského gymnázia a je držitelkou stříbra z mistrovství Evropy v taekwondo. Obě mladé slečny přijaly pozvání radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jany Fialové a rozpovídaly se o svých plánech do blízké budoucnosti.
 

 
 

Tereza Maláčová žije aktuálně právě probíhající maturitou. I přesto, že jí studium na Gymnáziu v Jihlavě nedělá sebemenší problémy, přistupuje k maturitě velice odpovědně, má z ní zdravý respekt. Jak sama říká, výsledek maturity je její vstupenkou ke studiu na minimálně jedné ze tří prestižních evropských škol, kam už byla přijata. Tereza letos uspěla v celostátním kole lingvistické soutěže – vyhrála jí. Spolu se třemi dalšími úspěšnými soupeři bude pozvána na světové mistrovství do Dublinu. Česká lingvistická olympiáda je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol. Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat nejen s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale letos například museli soutěžící porozumět jazyku z filmu Avatar. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v zadání obsažené. „Porozumět neznámému textu je podobné, jako pochopit aplikovanou matematiku, stačí si osvojit náležitosti jazyka, odvodit, co slova znamenají a uplatnit znalosti tvorby jazyka. Mezi soutěžícími obvykle figurují studenti úspěšní v matematice a logice. Ani já se studiu matematiky nebráním,“ říká Tereza Maláčová, která dodává, že nadšení pro anglický jazyk v ní vzbudila její profesorka, velkou oporu má i v rodině.

 

Dominika Hronová střídá studium s pravidelnými tréninky. I přesto, že příprava na vrcholné sportovní podniky, ve kterých Českou republiku reprezentuje v taekwondu zabere obrovské množství času, Dominika prospívá s vyznamenáním. Už na první pohled jde o mladou dámu, která je psychicky velice vyrovnaná, vyzařuje z ní pohoda a obrovská síla. Dominika trénuje pod vedením Petra Lacka v nejlepším českém taekwondo klubu v Pelhřimově. Před červnovým mistrovstvím světa v Korei se soustředí na doladění formy, čekají ji reprezentační soustředění. Dominika letos figurovala v anketě Sportovec Kraje Vysočina, patří jí skvělé třetí místo v kateogii sportovec JUNIOR – dívka, její trenér Petr Lacek byl vyhlášen nejlepším trenérem roku. „Jako malá jsem se věnovala sportovní gymnastice, dnes to považuji za nejlepší možnou průpravu pro taekwondo. Mluvíme sice o bojovém sportu, ve kterém existují stovky popsaných technik úderů, kopů nebo seků, ale všechno je v hlavě a důležitá je i psychická vyrovnanost a odolnost vůči stresu. Zápas vám může vyhrát maličkost,“ říká Dominika, která by v budoucnu ráda studovala psychologii na Policejní akademii v Praze.


„Ráda bych udělala ještě víc proto, aby úspěšní reprezentanti, soutěžící a žáci našich středních, ale i základních škol měli příznivé podmínky pro rozvoj svých nadání. Jedna věc je nadané nejen prostřednictvím škol a sportovních klubů finančně podporovat, druhá věc je dokázat jim připravit odpovídající zázemí, ale také je umět ocenit, pokud se jim v konkrétním oboru skutečně daří. Dát jejich vrstevníkům vědět, že je fajn být v něčem skutečně dobrý nebo nejlepší, mít prostě správně nastavené hodnoty a životní cíle,“ říká Jana Fialová radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.


Foto: Radní Kraje Vysočina Jana Fialová, Dominika Hronová a Tereza Maláčová.

Setkání s nadějnými talenty

  • tisk@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.5.2017 / 4.5.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019 > Srpen

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze