Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kapli v Kameni by mohl v budoucnu vlastnit Kraj Vysočina

Kaple v Kameni
Do správy Kraje Vysočina by mohla v budoucnu přibýt Kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen na Pelhřimovsku. Radní Kraje Vysočina dnes na svém zasedání posvětili žádost obce o případný převod kaple na kraj. Jednání s vlastníkem, kterým je Římskokatolická farnost Věžná, tak můžou začít.
 

 
 

„Kraj Vysočina i obec Kámen mají zájem na tom, aby se kaple opět stala aktivní součástí hradu, který je nyní ve správě Muzea Vysočiny Pelhřimov, krajské příspěvková organizace, a návštěvníci tak získali možnost si ji prohlédnout v rámci některé z existujících prohlídkových tras hradu, případně samostatného okruhu,“ svěřila se se záměrem náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že církev kapli dlouhodobě nevyužívá a její stav vyžaduje neprodleně obnovu. „Celkové náklady na opravu kaple včetně restaurování mobiliáře odborníci vyčíslili na přibližně 19 milionů korun, což je nad finanční možnosti obce, ale jak její zástupci avizovali, jsou připraveni se na opravách podílet,“ informoval vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina Ladislav Seidl.


Kaple Panny Marie Bolestné pochází z 18. století a byla postavena majiteli panství a hradu Kámen jako rodinná hrobka kamenských Malovců. Její vznik i funkce tedy od počátku úzce souvisí s hradem. Kaple je dlouhodobě nevyužívána. Zájem kraje o záchranu kaple trvá už několik let. V roce 2014 se kraj bez úspěchu snažil získat na celkovou obnovu kaple finanční prostředky z tzv. norských fondů. Přesto kraj úsilí o záchranu barokní kaple, a to i za předpokladu využití vlastních finančních prostředků, nevzdává.


Podpora kulturního dědictví, jeho náležité využití a rozvoj kulturního potenciálu regionu patří k prioritám rozvoje kraje.


Kaple  • tisk@kr-vysocina.cz
  • Olga Čermáková, Jana Zadražilová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 25.4.2017 / 25.4.2017

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies