Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Den zdraví pro neslyšící v sídle kraje

Den zdraví pro neslyšící v sídle kraje
V rámci Světového dne zdraví se dnes v sídle Kraje Vysočina uskutečnilo už potřetí společné setkání neslyšících. Sluchově postižení se dozvěděli jak pečovat o své zdraví, vyzkoušeli si praktické cvičení pro všechny věkové kategorie a navíc měli možnost nechat si přímo na místě změřit tlak krve, tělesný tuk nebo zjistit BMI. „Kraj Vysočina se v rámci Projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21 snaží podporovat a spolupracovat s nejrůznějšími znevýhodněnými skupinami. Uvádí se, že lidé s nejrůznějším sluchovým problémem tvoří až 8 % obyvatel Vysočiny, a je důležité rozumět i jejich potřebám,“ řekl na setkání radní kraje Vysočina a politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský.
 

 
 

„Kardiovaskulární onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév, jsou příčinou až poloviny úmrtí v Česku, proto je nezbytné neustále připomínat, jak pečovat o své zdraví a udržovat své tělo v dobré kondici. Při těchto setkáních, kde je přítomen i tlumočník, můžeme hned na místě doporučit, jak se například stravovat při zvýšeném cholesterolu, nebo co dělat při vysokém krevním tlaku“ uvedla MUDr. Irena Zimenová ze Státního zdravotního stavu, oddělení prevence zdraví. Kromě poradenství pořádá jihlavské pracoviště i cvičení pro sluchově postižené, a to každý čtvrtek od 14.00 do 15.00 hodin v Domě zdraví v Jihlavě.


Ve městech na Vysočině působí řada organizací, které sdružují osoby s nejrůznějším sluchovým postižením, tedy s různou komunikační bariérou. V rámci Centra pro neslyšící a nedoslýchavé Kraje Vysočina je v kraji registrováno 120 neslyšících a 160 nedoslýchavým. Dále osoby ohluchlé, tedy ti, kteří o sluch přišli například v důsledku nemoci nebo nehody, a také lidé s kochleárním implantátem a osoby s problémem šelestu.

 

Eva Kantůrková, která dnešní setkání na krajském úřadě tlumočila do znakové řeči, mluvila o činnosti Jihlavského spolku neslyšících. „Naši členové, kterých je přes 50, se pravidelně scházejí a pořádáme rozmanité akce. Spolupracujeme například se Sokolem Jihlava, pořádáme přednášky, kurzy první pomoci nebo divadelní představení. Několikrát do roka také společně vyrážíme za krásami České republiky,“ vyjmenovala Eva Kantůrková.

 

Den zdraví pro neslyšící pořádal Státní zdravotní ústav, Kraj Vysočina v rámci Projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21 a Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR.

Akce se uskutečnila v rámci Světového dne zdraví, který připadá na 7. 4.

Více informací na https://www.zdravamesta.cz/index.shtml?apc=r2358412n nebo na http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/



  • Jana Böhmová, odbor regionálního rozvoje, Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Den zdraví pro neslyšící v sídle kraje

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.4.2017 / 24.4.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies