Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Města z Kraje Vysočina ovládla výzkum Město pro byznys

Město pro byznys
Pelhřimov, Humpolec, Jihlava - tři vysočinská města, která zvítězila v celorepublikovém výzkumu Město pro byznys. Ten devátým rokem hodnotí přístup 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města Prahy k podnikatelům. „Město pro byznys je nejrozsáhlejším výzkumem municipalit v ČR, proto je skvělé, že všechny vítězné příčky obsadila města z Kraje Vysočina. Podnikatelé, velké, ale i menší podnikatelské subjekty jsou totiž klíčový pro to, aby ekonomika v kraji rostla udržitelným způsobem a měla pozitivní vliv na každého občana Vysočiny,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
 

 
 

Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky vysokému podílu podnikatelů, nízké úrovni dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkým nákladům na dluhovou službu a také úspěšnému čerpání dotací z Evropské unie. Navíc podnikatelé ocení nízko nastavené poplatky včetně koeficientu daně z nemovitosti. „První průmyslovou zónu, která byla rychle obsazena, začalo město budovat již před 25 lety. Druhá průmyslová zóna je nyní zaplňena již z 80ti procent. Město dává podnikatelům dobré podmínky a každoročně investujeme do průmyslové zóny kolem 80 milionů korun na další rozvoj a zlepšení podnikatelského prostředí,“  uvedl starosta Pelhřimova František Kučera.


Humpolec, dlouhodobě nejlepší místo pro podnikání, který se stal vítězem výzkumu v roce 2008, 2013 a 2015, získal popáté v historii výzkumu Město pro byznys pomyslné stříbro. Město tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů, firem a velkých zaměstnavatelů. Stejně tak může nabídnout dostatečný počet kvalifikovaných zaměstnanců, protože nabízí vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání. „Z devítiletého průzkumu jsme celostátně třikrát vyhráli a pětkrát byli druzí, takže náš celkový koeficient bude jinými těžko dosažitelný. Základem je komunikace s podnikateli, vytváření dobré infrastruktury a dobrého zázemí,“ komentoval druhé místo matador soutěže, starosta Humpolce Jiří Kučera.


Třetí krajská Jihlava získala body především v části hodnocené jako přístup radnice, konkrétně v kritériích, která se týkají hospodaření a finanční stability města. Je úspěšná především v čerpání dotací EU a také má vysoký podíl výdajů radnice na investice. Mezi silné stránky v oblasti podnikatelského prostředí patří zejména nejvyšší podíl právnických osob v kraji, druhý největší přírůstek obyvatel a třetí nejvyšší podíl studentů a učňů odborných škol. „Vedení města v minulosti výsledky výzkumu bralo velmi vážně, analyzovalo je, svolávalo jednání s podnikateli, ptalo se jich, co by mohlo udělat lépe v oblasti investic, komunikace, služeb a řada nápadů se také uskutečnila. Aktuálně se jedná například o zavedení nových, speciálních linek MHD do průmyslové zóny. Věříme, že podnikatelé v regionu aktivity města zaznamenali a ohodnotili,“ uvedl na slavnostním vyhlášení výsledků tiskový mluvčí Jihlavy Radek Tulis.


Celkové pořadí – Město pro byznys 2016

 1. Pelhřimov

 2. Humpolec

 3. Jihlava

 4. Benešov

 5. Vizovice

 6. Třinec

 7. Jindřichův Hradec

 8. Nová Paka

 9. Písek

 10. Šternberk

 11. Pardubice

 12. Hranice

 13. Frenštát pod Radhoštěm

 14. Hodonín

 15. Nové Město nad Metují

 

Srovnávací výzkum Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, hodnotil letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Analytici hodnotí 34 kritérií, jako například podíl podnikatelů, vývoj počtu ekonomických subjektů, cenu stavebních pozemků, průměrný měsíční plat, úspěšnost získávání dotací, objem dotací na veřejnou dopravu, hospodaření radnice a testují i elektronickou komunikaci.


Celorepublikoví vítězové letošního výzkumu Město pro byznys

Vítězové výzkumu Město pro byznys 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 20.4.2017 / 20.4.2017

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies