Unikátní dochovaný komplex sdružuje vlastní těžební otvírky, navazující úpravní a hutní pracoviště i relikty obslužných provozů a četných hornických obydlí. Limitujícím faktorem dalšího výzkumu je absence moderního podrobného geodetického zaměření lokality, stejně jako její nedostatečné poznání po stránce mineralogie a ložiskové geologie. Plánované aktivity přispějí k odstranění obou těchto problémů a vytvoří předpoklady pro další odborné studium, nutnou památkovou ochranu i pro prezentaci lokality nejširší veřejnosti s výrazným potenciálem pro cestovní ruch. V závislosti na dosažených výsledcích může projekt v letech 2018-2019 pokračovat.
„Detailní geologický a mineralogický průzkum významně rozšíří dosud nedostatečné informace o charakteru a potenciálu samotného ložiska, jeho zrudnění nebo také o pravděpodobném množství vytěženého drahého kovu. V širší perspektivě jde o data zásadní pro objektivní posouzení významu štěpánovské Havírny v ekonomice českých zemích 13. století,“ informoval ředitel Muzea Vysočiny Jihlava Karel Malý, který vede geologicko-mineralogickou část projektu v rámci partnerství regionální spolupráce.
Část nákladů pokryje přímo Akademie věd ČR, vlastní prostředky přidá samotný Archeologický ústav AV ČR Brno a další část potřebných nákladů zaplatí Kraj Vysočina, který oficiálně od roku 2014 spolupracuje s Akademií věd České republiky a podporuje projekty regionálního výzkumu.
Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze