Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jak na prasata divoká?

Potkat prasata divoká ve volné krajině bylo po druhé světové válce téměř nepředstavitelné. Vyskytovala se v našich krajích jen zcela výjimečně. Postupně však začala reagovat na změny v krajině, které jim vyhovují. Prase divoké se stalo zvěří, se kterou se lze potkat jak v noci, tak i ve dne. I když na Vysočině se tak neděje, jsou místa, kde prasata navštěvují lidská obydlí a jejich bezprostřední okolí. V drtivé většině je to proto, že jdou za potravou, kterou jim lidská společnost nabízí. Lidé si tak sami zbytečně způsobují problémy.
 

 
 

Zbytky potravin v popelnicích nebo kolem popelnic, to je magnet, kterému prasata nedokáží odolat. Bez větších obtíží se tak dostanou k potravě, o jejíž zajištění by se jinak musela složitě starat.

Nelze se tedy divit a prasatům „vyčítat“ jejich přirozené chování. „Obyvatelé na Vysočině jsou naštěstí při nakládání se zbytky potravin dostatečně ukáznění a zvyky divokých prasat nejsou takové, jak jsme mohli v poslední době zaznamenat z hlavního města Prahy,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

V případě, že prasata atakují okolí lidských obydlí, což bývají často nehonební pozemky, lze zde jejich výskyt omezit plašením, odchytem nebo v nejzazším případě lovem. Ve věci lovu je možné, v případě nutnosti, obrátit se na státní správu myslivosti městských úřadů.


Je třeba si uvědomit, že strach zvěře z člověka a snadný přístup k potravě jsou ony dvě pomyslné misky vah a je na společnosti, který z těchto dvou aspektů převládne.       

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.3.2017 / 15.3.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze