Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zámek v Nových Syrovicích prochází generální rekonstrukcí

Zámek
Zámek v Nových Syrovicích, který od roku 1996 slouží sociálním službám a od roku 2004 je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina, prochází největší novodobou rekonstrukcí. "Opravy této chráněné památky v majetku Kraje Vysočina za cca 40 milionů korun vyřeší nejen obnovu dosluhujících interiérů, ale také problémy se statikou a zatékáním do střechy. Náročná oprava by měla skončit v roce 2018,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a majetku Josef Pavlík.
 

 
 

V rámci naplánované výměny venkovní kanalizace došlo v minulých měsících ke kompletnímu vydláždění celého areálu, dvůr zámku je nově pokryt žulovou dlažbou, zmizela pestrá škála různých materiálů, kterými se nádvoří lokálně opravovalo v minulosti. Zámek má vyměněnu veškerou elektroinstalaci.


V letošním a následujícím roce bude vyměněna celá střecha, kterou dosud kryje pálená bobrovka, materiál se na střechu vrátí, ale v jiné, odolnější kvalitě, tak aby bylo vyhověno požadavku památkářů na zachování historického vzhledu. V rámci této etapy dojde i na nahrazení dosluhujících krovů a rozebrána bude obvodová římsa.

Zámek dostane novou světlou fasádu, její finální dobarvení bude zvoleno po domluvě s památkáři. Zámek bude mít nová všechna okna, s jejich výměnou se počítá i na vedlejší ubytovací budově. Jeden z nejnáročnějších úkolů čeká na stavaře při výměně 100 % podlah, ve třech podlažích budou odstraněny veškeré nášlapné vrstvy, a to až na trámy, postupně pak budou nahrazeny odpovídajícím materiálem a zakryty vinylem, který nejlépe vyhovuje typu provozu sociálního zařízení a usnadňuje udržování hygieny.

 

Výměna čeká na oba dosluhující výtahy, jeden z nich bude nově vybaven speciální elektrickou plošinou pro transport imobilních klientů.

V rámci generálních oprav se počítá i se statickým zajištěním všech klenutí chodeb.

V případě interiérů se aktuálně také projektuje stravovací provoz – jídelna i kuchyně včetně kompletního vybavení.

 

Opravy v hodnotě cca čtyř desítek miliónů korun platí Kraj Vysočina. Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavla Fraňka je provoz ústavu sociální péče na přechodnou dobu přemístěn do náhradních prostor v Želetavě. V současné době je v péči ústavu cca sedmdesát klientů.

 

Poslední zásadní historickou přestavbou prošel zámek v Nových Syrovicích na přelomu let 1820 – 1830,  kdy byl opraven ve klasicistním stylu, začátkem šedesátých letech minulého století sloužil pro sociální účely.

 

  • Více informací Pavel Čermák, odbor majetkový, Roman Sýkora, odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 20.2.2017 / 20.2.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Fotogalerie slavnostního předávání > rok 2017

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze