Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová na návštěvě regionálních škol

Ministryně Valachová na Vysočině
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová dnes v rámci svého pracovního programu na Vysočině navštívila několik školských zařízení – Základní a mateřskou školu v Košeticích, Školní statek Humpolci a Základní školu Na Pražské v Pelhřimově. Každá z institucí ústy svých ředitelů využila návštěvy ministryně ke sdílení problémů, které je v poslední době tíží, školy prezentovaly výsledky své celoroční, především pak tělovýchovné, aktivity.
 

 
 

Základní a mateřskou školu v Košeticích aktuálně navštěvuje 154 dětí v režimu základního vzdělávání, z toho zhruba 20 dětí je integrovaných, dalších 60 dětí chodí do mateřské školky. Škola plánuje pro nejmenší děti pořídit nástavbu školky, na jaře začne přístavba čtyř nových odborných učeben pro jazykové a přírodovědné vzdělávání. Návštěvu ministryně využil ředitel školy Jaroslav Skolek k vyjasnění podmínek tzv. pamlskové vyhlášky. „Mám pro pana ředitele i pro rodiče dobrou zprávu. Z opatrnosti přestala místní jídelna připravovat žáčkům svačiny, to ale v nejbližších dnech pan ředitel může změnit a vrátit praxi do zaběhlých kolejí. Právě jídelny mohou dětem i v režimu svačin zajistit tolik poptávané čerstvé a regionální suroviny,“ vysvětlila ministryně Kateřina Valachová. Výsledkem návštěvy paní ministryně v Košeticích bude návrat svačinek připravených pro malé školáky přímo školní jídelnou.

 

Školní statek Humpolec je jediným a krajem zřizovaným specializovaným pracovištěm výuky/praxe zemědělských oborů. Patří k vlajkové lodi krajského zemědělského vzdělávání, v minulosti do jeho vybavení Kraj Vysočina intenzivně investoval. Podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové se v současné době dokončuje sofistikovaně připravená analýza oborů krajského středoškolského vzdělávání, jejich uplatnitelnost na trhu práce, obsahující analýzu výsledků úspěšnosti složení maturity. Tento materiál bude podkladovým pro jednání s hejtmany. Ty by ministryně podle svých slov v blízké době ráda oslovila s žádostí o nalezení shody nad budoucí podobou páteřní sítě středních škol.  „V poskytování středního vzdělávání musí být řád a pořádek. Uvědomujeme si, že všechny  obory nemohou být všude. Každý kraj má jiné tradice, jiné zemědělské zaměření, jinou oborovou historii. Zemědělské obory ve spojitosti s ochranou životního prostředí nebo technickým vzděláváním jsou pro Kraj Vysočina tou správnou a existenčně ideální volbou,“ informovala ministryně Kateřina Valachová.

 

V rámci návštěv škol ministryně Kateřina Valachová navštívila také Základní školu Na Pražské Pelhřimov. V této městem zřizované škole už v rozvrzích několik let figuruje hodina sportu navíc. Děti zde žijí zdravým a aktivním životem. Nejlepších výsledků se dosahuje při fungujícím partnerství rodičů a učitelů. Pedagogové ZŠ Na Pražské požádali ministryni, aby více zdůrazňovala roli rodičů ve vzdělávání. V desítkách procent případů postrádají jejich podporu, zájem o studium a volný čas dětí. „Rodiče musí vědět, že škola je jejich partner, pomocník, avšak nemůže suplovat jejich rodičovské povinnosti,“ doplňuje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. V této souvislosti upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek na ztrátu pohybových kompetencí mladých lidí. Ta se v budoucnu podle jeho lékařských zkušeností odrazí v nemocnosti, pohybových komplikacích a neschopnosti populace vyrovnat se s omezeními, které se objevují ve stáří.

 

Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR v doprovodu radní Kraje Vysočina Jany Fialová dnes ještě navštíví sportovní kluby FC Vysočiny Jihlava a AXIS Jihlava.

 

Návštěva ZŠ a MŠ Košetice

Návštěva ZŠ a MŠ Košetice
Ministryně Kateřina Valachová s hejtmanem Jiřím Běhounkem na Školním statku v Humpolci

Ministryně Kateřina Valachová na Školním statku v Humpolci
Žáci ZŠ Na Pražské v Pelhřimově přivítali ministryni Kateřinu Valachovou pokřikem "Kdo neskáče, není Čech."

Žáci ZŠ Na Pražské v Pelhřimově přivítali ministryni Kateřinu Valachovou pokřikem


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 26.1.2017 / 26.1.2017

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies