Geopark Vysočina je jedinečným územím, které nabízí pohled na jádro původních žul a rul. V oblasti se najde i rašeliniště, které je jedním z nejvyhledávanějších záznamových médií pro geology, ale také další významné geologické jevy, jako Kamenné moře u Štamberku nebo zatím ne zcela přístupné lomy mrákotínské žuly. Podle starosty Telče Romana Fabeše není vyloučeno, že se bude geopark v budoucnu rozšiřovat, prozatím by jeho tým přivítal, kdyby se aktivity spojené s geoparkem staly atraktivní pro turisty, a to nejen v letní sezóně.
Mezi současných osm národních geoparků České republiky patří ještě Železné hory, které zasahují do Kraje Vysočina v oblasti Havlíčkobrodska, jejich zásadní část se ale nachází na Pardubicku. O udělení statusu geopark rozhoduje Rada národních geoparků ČR. Titul národní geopark České republiky uděluje na čtyři roky, poté posuzuje vývoj oblasti v naplňování Charty národních geoparků a při splnění podmínek může certifikaci prodloužit.
Geopark je označení pro geologicky cenné území, kde se místní obyvatelé ve spolupráci se státními, neziskovými i soukromými organizacemi podílejí na aktivitách podporujících rozvoj oblasti i zvyšování návštěvnosti a vzdělanosti.
Starosta Telče a předseda svazku Mikroregion Telčsko Roman Fabeš přebírá certifikát Národní geopark
Certifikát osobně v Telči udělil ministr životního prostředí Richard Brabec
Slavnostního předání certifikátu se zúčastnil i náměstek hejtmana Pavel Franěk a vedoucí odboru regionálního rozvoje
Krajského úřadu Kraje Vysočina Iveta Fryšová (vpravo)
Cesta: Titulní stránka
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze