Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Historický morový průvod v Brtnici je pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

Morový průvod Brtnice
V samém závěru roku 2016 se pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina stal Historický morový průvod v Brtnici. „O zapsání rozhodlo v polovině prosince Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je od roku 2005 pověřenou organizací péče o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že Rada Kraje Vysočina dnes navíc schválila nominaci Historického morového průvodu v Brtnici do národního Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
 

 
 

Historický morový průvod v Brtnici souvisí s památkou obětí morové epidemie, která ve městě propukla v roce 1715 a vyžádala si 183 obětí. Od té doby se koná každoročně církevní pouť Anděla Strážce kolem svátku sv. Jiljí (1. září).

Kromě církevní roviny slavnosti probíhá také v nepravidelných intervalech Historický morový průvod, kterého se účastní přes dvě stě převážně místních obyvatel v kostýmech napodobující dobové oblečení. Tato tradice sahá do roku 1926, kdy se uskutečnil první ročník. Poslední, v pořadí 20. ročník, se konal v roce 2015, na který připadalo výročí 300 let od morové rány. Podle aktuálních předpokladů by se další ročník měl odehrát v roce 2020.

Nositelem statku je v současnosti město Brtnice a Římskokatolická farnost Brtnice.

 

Seznam nejvýznamnějších jevů nehmotného kulturního dědictví na území Kraje Vysočina tvoří dále Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti a Obchůzka královniček na Velkobítešsku. Navíc Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku a Betlémská cesta v Třešti figurují také na prestižním národním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.


Historický morový průvod, postava moru s pážaty a vojskem, 2015, foto Eva Tomášová, archiv Muzea Vysočiny Třebíč

Historický morový průvod, postava moru s pážaty a vojskem, 2015, foto Eva Tomášová, archiv Muzea Vysočiny Třebíč
Účastníci 20. historického morového průvodu, 2015, foto Pavel Eliáš, archiv města BrtniceÚčastníci 20. historického morového průvodu, 2015, foto Pavel Eliáš, archiv města Brtnice
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 17.1.2017 / 17.1.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze