Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Životní prostředí Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sníh a tuhé mrazy komplikují život zvěři nejen v Kraji Vysočina

Josef Matějek: Tuhá zima představuje pro lesní zvěř životní zkoušku
Myslivcům v Kraji Vysočina přibyla v tomto období práce. Často je můžeme vidět zakládat do krmelců seno, jetelinu nebo například letninu. Ladovská zima, kterou právě zažíváme, je totiž pro zvěř velice náročným obdobím. „Tuhé mrazy, díky kterým do hloubky promrzla země a sněhová pokrývka, která ji zakryla, výrazně ztěžují život zvěři. Ta je v tomto období do značné míry závislá na přikrmování, které se v době nouze stává důležitou činností myslivců,“ komentoval aktuální situaci radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
 

 
 

Že má zvěř v tomto období o objemové krmivo veliký zájem, není pochyb. Množství krmiva, které zvěř beze zbytku využije, je obdivuhodné.

I přes veškerou péči však dochází k úhynu zvěře a důvodů může být hned několik. Mezi hlavní patří bohužel i tlak turistů, kteří se ve volné krajině pohybují. Zvěř je návštěvníky přírody přeháněná z místa na místo, což ji stresuje a navíc musí vydávat hodně energie. Stává se, že například vlivem volně pobíhajících psů si může přivodit zápal plic a uhynout. V důsledku toho pak myslivci nacházejí kusy uhynulé hmotnostně silné zvěře, které by jinak zimu bez problémů přečkaly.

 

V loňském roce bylo v Kraji Vysočina sčítáním zjištěno 28 294 srnčí zvěře, 3 207 prasat divokých, 23 961 zajíců polních a 12 361 kachen divokých.


  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 16.1.2017 / 16.1.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze