Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina vyplácí náhradu škod způsobenou chráněnými živočichy

vydra říční
Také v roce 2016 měli vlastníci a uživatelé pozemků možnost žádat o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy, jakými jsou bobr evropský, vydra říční, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid nebo vlk obecný. Vysočinu trápí hlavně vydra. „Za rok 2016 přijal Krajský úřad Kraje Vysočina 54 žádostí, které se všechny týkaly škod způsobených vydrou říční na rybách, a žadatelům vyplatil 1,55 miliónu korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Ačkoli vyplacená částka přesahuje 1,5 milionu korun, je podle krajských statistik za posledních pět let nejnižší, v roce 2015 byla žadatelům proplaceno bezmála 1,8 milionu korun, v roce 2014 dosáhla proplacená částka škod téměř 1,6 miliónu korun. Okruh žadatelů tvoří jak rybářské společnosti, tak soukromí uživatelé – většina z nich žádá o náhradu škod pravidelně.


Území Kraje Vysočina je obsazeno stabilní populací vydry říční. Na Vysočině jsou dokonce vyhlášena tři území určená pro její ochranu. Evropsky významnými lokalitami je Jankovský potok, Šlapanka a Zlatý potok a Trnava. Vydra říční je zvláště chráněný druh, a proto je zakázáno ji usmrtit, jakkoli rušit nebo zranit. „Zákon o náhradách škod, který umožňuje rybářům určitou kompenzaci, tak přispívá k zachování tohoto ohroženého druhu,“ uzavřel krajský radní Martin Hyský.


  • Petra Kulková, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 519, e-mail: kulkova.p@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 10.1.2017 / 10.1.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze