Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kamenosochaři ze světelské akademie vytvoří kopii poškozené vázy z průčelí novoměstské Horácké galerie

Horácká galerie
Restaurátoři se na průčelí zámku v Novém Městě na Moravě, kde sídlí Horácká galerie, zaměřili v čase od května do konce srpna minulého roku. V tomto období pracovali na plastických výtvarných prvcích atiky průčelí zámku. Cílem byla zejména obnova dvou váz v havarijním stavu, ale také balustráda, kartuše s aliančním erbem a vrcholovou korunou.
 

 
 

„Při pracích restaurátoři zjistili, že silně poškozenou pravou vázu už nebude možné vrátit na původní místo, a proto ještě letos vyrobí Kamenosochařské středisko krajské Akademie ve Světlé nad Sázavou kopii vázy, která originál nahradí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.


Zrestaurovaný originál vázy je k vidění v exteriéru galerie, kde je chráněný před negativními vlivy počasí. Nově vyrobená kopie z Božanovského pískovce ho nahradí v průběhu letošního roku a zkompletuje tak obnovenou atiku průčelí novoměstského zámku, která s ohledem na dvousettisícovou dotaci z Programu regenerace městské památkové zóny v Novém Městě na Moravě na rok 2016 přišla Kraj Vysočina na necelých 190 tisíc korun.


Galerie se ve svém sbírkovém programu zaměřuje na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s  českým výtvarným uměním. Rozsáhlé soubory pozůstalostí J. Laudy, J. Mařatky, V. Makovského, L. Martínka, K. Pokorného, J. Štursy a jiných autorů  byly získány darem nebo odkazem umělců. Součástí sbírkového fondu je soustředěná kolekce hutního skla z 60. a 70. let minulého století, pocházející z produkce známé  sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.


Akce obnovy byla prováděna s využitím finanční dotace poskytnuté Ministerstvem kultury ČR a města Nové Město na Moravě.


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 5.1.2017 / 5.1.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze