Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Domácí hospicovou péči využilo v roce 2016 už více než 300 klientů

Na Vysočině si předávali zkušenosti poskytovatelé hospicové péče
Zájem o služby domácí hospicové péče na území regionu podle statistik vedených Krajem Vysočina stoupá. Zatímco v loňském roce o specializovanou pomoc s domácí péčí v posledních dnech života svých blízkých požádalo 300 klientů, letos do konce listopadu už poskytovatelé evidovali 315 pomocí. Na území Kraje Vysočina služby domácího hospice nabízí sedm poskytovatelů. „V polovině prosince Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo zásady, podle kterých budou tyto služby z krajského rozpočtu dofinancovány. V roce 2017 bude na činnost domácí hospicové péče uvolněno šest miliónů korun,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Pavel Franěk.
 

 
 

Domácí hospicová péče se skládá jednak z činností, které spadají do odlehčovací služby, kterou mají provozovatelé registrovanou jako sociální službu financovanou podle schválených pravidel pro poskytování vyrovnávací platby z prostředků kraje a MPSV. O financování této složky hospicové péče již provozovatelé požádali v dotačním řízení podle zásad schválených zastupitelstvem kraje v červnu a podle nich bude stanoven příspěvek kraje na vyrovnávací platbu s přepočtem na úvazek. Další složkou domácí hospicové péče jsou činnosti, které nelze zařadit mezi činnosti definované zákonem o sociálních službách (např. zdravotnické úkony, zapojení lékařů, půjčování pomůcek anebo práce s pozůstalými). Tyto činnosti je nutné z rozpočtu kraje spolufinancovat na základě samostatných Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina, přičemž tyto činnosti jsou hrazené i z dalších zdrojů (např. ze zdravotního pojištění, úhrad klientů apod.). S ohledem na tyto okolnosti je Kraj Vysočina připraven podpořit financování úvazků pracovníků  poskytujících přímou péči klientům až 32 tisíci korun měsíčně, což je o šest tisíc více, než v loňském roce. Při výpočtu podpory úvazků byly zohledněny provozní náklady střediska hospicové péče, pronájmy objektů, autoprovoz, administrativa nebo také náklady na vybavení pro pomoc klientům.

 

Nevyléčitelně nemocní a jejich rodiny mohou využívat pro poslední období života také paliativní a hospicové služby krajských nemocnic, střediska domácí hospicové péče jsou jejich partnery. Například Nemocnice Třebíč je partnerem Domácího hospice svaté Zdislavy, který je zapojen do pilotního projektu VZP, který má ověřit předpoklad, že domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je pro ně nejen komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější.  Právě na okrese Třebíč je v poslední době zaznamenáván nejvyšší nárůst využití služeb domácí hospicové péče.

 

Kraj Vysočina podporuje poskytování hospicové péče systémově od roku 2010. Celkové náklady jednotlivých poskytovatelů na zajištění hospicové péče v Kraji Vysočina se ročně pohybují kolem 28 - 30 mil. korun. Kraj na služby hospicové a domácí hospicové péče uvolní v roce 2017 celkem 10 mil. Kč.

 

Poskytovatelé Domácí hospicové péče na území Kraje Vysočina

1) Domácí hospic Vysočina Nové Město na Moravě, Středisko hospicové péče Jihlava, pracoviště Velké Meziříčí – pokrývá území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, celý okres Jihlava, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Třebíč, Telč, Humpolec, Velké Meziříčí, Náměšť nad Oslavou

2) Oblastní charita Havlíčkův Brod – území Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Humpolec

3) Oblastní charita Pelhřimov – území Pelhřimov, Pacov

4) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Jihlava – území Jihlava, Telč, Nová Říše

5) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Třebíč – území Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou

6) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Žďár nad Sázavou - území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí

7) Sdílení o.p.s. Telč – území Telč a 20 km od Telče

Zdroj: odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina


  • Jitka Svatošová a Jiří Bína
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.12.2016 / 23.12.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze