Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Spolupráce měst Kraje Vysočina a partnerského Zakarpatí

Delegace z Ukrajiny
Delegace z partnerského regionu Kraje Vysočina – Zakarpatské oblasti Ukrajiny strávila dvoudenní předvánoční program na Vysočině. V čele s předsedou Zakarpatské oblastní rady Rivisem Mychajlevem Mychajlovyčem přijeli na Vysočinu také starostové měst Zakarpatské oblasti, kteří by měli zájem spolupracovat s městy v Kraji Vysočina.
 

 
 

„Spolupráce mezi Krajem Vysočina a Zakarpatím se léty osvědčila a fungují i další partnerství. Pelhřimov má partnerské město Mukačevo a Jihlava zase kooperuje s městem Užhorod. Možná budoucí partnerství by tak vztah Vysočiny se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny ještě více prohloubila,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se na závěr dvoudenního programu v pátek 16. prosince potkal se zástupci Zakarpatské oblastní rady, aby si společně vyjasnili další postup spolupráce kraje a ukrajinského regionu. „Pro Zastupitelstvo Kraje Vysočina je připraven rozpočet ve výši pět miliónů korun, které by měly jít na měkké i tvrdé projekty, na výměnné pobyty studentů a prioritně by měly být zaměřené na venkov, horské oblasti, chudé regiony i na opravy a modernizace budov veřejných služeb, jakými jsou školy nebo zdravotnická zařízení,“ vysvětlil hejtman Jiří Běhounek s tím, že se na projektech stále finančně podílejí obě strany 50 %.

 

První den strávila ukrajinská delegace návštěvou Žďáru nad Sázavou, kde o spolupráci projevilo zájem zakarpatské město Chust. Uskutečnila se prohlídka poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) a návštěva si prohlédla i místní Baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Další kroky ukrajinských partnerů mířily do Nového Města na Moravě, kde se setkali s vedením radnice, prohlédli si tamější horáckou galerii a s velkým nadšením se zúčastnili závodu Světového poháru v biatlonu ve Vysočina Areně, kde jeli muži sprint. S Novým Městem by rádo spolupracovalo město Čop.

Druhý den návštěvy patřil Jaroměřicím nad Rokytnou. Tady samozřejmě nechyběla prohlídka zámecké zahrady a exteriéru státního zámku a uskutečnilo se i jednání s vedením města, které by v budoucnu mohlo spolupracovat s městem Berehove. „Starostové zakarpatských měst byli ze setkání nadšeni a recipročně k nim na Ukrajinu pozvali navštívené starosty vysočinských měst,“ uvedl Radim Hošek ze sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.

 

Kraj Vysočina devět let velmi aktivně spolupracuje s partnerským regionem Zakarpatská oblast Ukrajiny. Od roku 2007 Kraj Vysočina spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny částku přesahující 45 miliónů korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu více než 90 miliony korun a realizovat téměř 150 společných investičních projektů.


delegace

delegace

Společné foto

  • Monika Brothánková, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 724 650 161, e-mail: brothankova.m@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 19.12.2016 / 19.12.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies