Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nové zkušenosti, znalosti, reprezentační video i profesionální fotky jsou dílčím výsledkem bádání v lomu Kosov

Expedice
Tajemství lomu Kosov nedaleko Jihlavy objevovali v létě studenti OA, SZŠ a SOŠS Jihlava a Gymnázia Jihlava. Dohoda s partnerem z komerční sféry firmou Českomoravský štěrk jim umožnila se jinak do nepřístupného lomu podívat a připravit hned několik výstupů projektu pod názvem Krása dokonalosti ukrytá v detailu. V závěru roku se proto v Jihlavě za přítomnosti radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové sešli všichni účastníci projektu, aby své úsilí zhodnotili a hlavně si prohlédli výsledky práce studentů – reprezentační video, makrosnímky z perspektivy mikrosvěta i záznamy ze samotného bádání v lomu.
 

 
 

První část setkání se odehrála v badatelně Gymnázia Jihlava, kde se všichni seznámili s potřebným technickým vybavením. Studenti představili práci se speciálním mikroskopem, za jehož pomoci vznikají podklady pro fotografie. „Náš úkol je jednoduchý. Vzorky, které si přineseme, musíme probrat a zpracovat pod mikroskopem. Při mikroskopování je důležité mít co nejtenčí vzorek, aby mikroskop zvládl dokonale zaostřit celý preparát,“ vysvětlil Ondřej Koděra z jihlavského gymnázia. „Některé studenty práce nadchla natolik, že prohloubila jejich zájem o přírodní vědy a v badatelně tráví každou volnou chvíli. Dokonce dojíždí i na vysokoškolské přednášky do Prahy,“ svěřila se s nepřímým zato velmi pozitivním výsledkem projektu Lenka Fasorová, koordinátorka části výzkumu z Gymnázia Jihlava.


Ředitelé obou škol Pavel Suk za gymnázium a Libor Fasora za OA, SZŠ a SOŠS pak hostům představili fotografickou střižnu na Telečské ulici. Mladí fotografové a filmaři v ní prezentovali další část projektových aktivit. Konkrétně fotografické výsledky v prostorovém rozměru 3D a nechyběla ani ukázka fotografických triků nebo krátkých filmových příspěvků, které studenti oboru fotograf pod vedení koordinátora a pedagoga Pavla Neuwirtha vytvořili. „Naším úkolem bylo zpracovat mikrofotografie z framů, které nám připravili gymnazisté. Následně jsme pro fotografování makrofotografií použili speciální mezikroužky a externí blesk a dosáhli jsme velmi zajímavých záběrů,“ prozradili kluci ve střižně s tím, že navíc v lomu sesbírali filmový materiál a vytvořili reprezentační video projektu.


V prostorách OA, SZŠ a SOŠS Jihlava se probírala další možná spolupráce. „Rádi bychom se do lomu podívali také v dalších ročních obdobích, zima, jaro i podzim by určitě stáli za to,“ nastínil ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Libor Fasora. „Každopádně povedených fotografií z mikroskopu i z terénu máme dostatek už nyní. Zbývá jen najít vhodnou adjustaci a uspořádat výstavu. S velkoformátovým tiskem nám pomůže náš komerční partner Českomoravský štěrk,“ doplnil Pavel Neuwirth.


Aktuálním bodem v projektovém kalendáři se stala prezentace středních škol v Třebíčském Alternátoru. Gymnázium a OA, SZŠ a SOŠS v prostorách sousedí a společně prezentují své biologicko-fotografické badatelství. Informace o výstavě najdete zde.


„Pracujeme na tom, aby se lom po ukončení těžby nestal mrtvým a pro obyvatele nezajímavým. Proto nás podobné aktivity těší a také proto jsme se do projektu rádi připojili. Lom je také místo, kde žije spousta živočišných i rostlinných druhů a rádi bychom s podobnými oblastmi pracovali dále a pokud to bude možné, částečně a za dodržení všech bezpečnostních pravidel je otevřeli veřejnosti,“ uvedl na závěr generální ředitel Českomoravského štěrku Karel Lorek.


Další podrobnosti k projektu ve speciálním čísle školního časopisu najdete pod tímto odkazem.
  • Monika Brothánková, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 724 650 161, e-mail: brothankova.m@kr-vysocina.cz


 

Setkání účastníků projektu Krása dokonalosti ukrytá v detailu

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 16.12.2016 / 16.12.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies