Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská knihovna Vysočiny

 

 
 

Jaký byl rok 2016 z pohledu Vaší organizace rokem?

Rok 2016 byl pro nás úspěšný, zároveň plný změn a očekávání.

A v knihovně bylo stále živo, i přes čilý stavební ruch ve vstupním vestibulu knihovny nám čtenáři zachovali přízeň, nenechali se odradit a cestu do knihovny si našli. Za to na ně čekala každý týden spousta novinek v našem fondu (knížek, časopisů, CD, DVD, zvukových knih, map, deskových her, atd.), celkem více než 10 tisíc titulů pro děti i pro dospělé a dalších 6 tisíc knih, které putovaly formou výměnných souborů do malých knihoven po celém Havlíčkobrodsku.

I v roce 2016 jsme se zapojili do tradičních celostátních akcí. V rámci  Března měsíce čtenářů proběhla cestovatelská diashow s Martinem Loewem, historická přednáška Martina Zacha Kučery, Václav Lindl Chantek nás poutavým vyprávěním seznámil s perkusními hudebními nástroji, v rámci Evropského týdne mozku a Národního týdne trénování paměti jste si mohli nechat otestovat svoji paměť, nechyběla tradiční burza knih, registrace nových čtenářů zdarma, pro děti jsme připravili odpolední čtení pohádek spojené s výtvarnou dílnou, vyhlásili jsme vítěze soutěže Čtenář roku 2016, Listovali jsme knihou Kafe a cigárko a Března měsíce čtenářů jsme zakončili koncertem Marty Töpferové za doprovodu skupiny Milokraj. Zapojili jsme se i do dalších akcí - Noc s Andersenem, Noc literatury, Týden knihoven, Den poezie, Den pro dětskou knihu nebo Knížka pro prvňáčka. Uspořádali jsme 26. celostátní akviziční seminář a mezi doprovodnými akcemi Podzimního knižního veletrhu nechybělo ocenění vítězů soutěže „O nejkrásnější knihu“. Rok 2016 patřil oslavám významných výročí Karla Havlíčka Borovského (195 let od jeho narození a 160 let od jeho úmrtí) a také Karla IV. (700 let od jeho narození). Ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě proběhla výstava prací, které vytvořily děti v rámci výtvarné soutěže „Karel IV. Očima dětí“. 

Pro naše čtenáře jsme zavedli novou službu, kterou je možnost bezhotovostního placení na půjčovně pro dospělé (placení kartou), na Smetanovo náměstí jsme umístili další bibliobox, do kterého nám mohou čtenáři vracet knížky (další biblioboxy jsou umístěné u vlakového nádraží a před budovou krajské knihovny), počítačovou učebnu jsme vybavili novými notebooky.

Záměr postavit novou budovu Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě je zase o krok dál, jde o společný projekt Kraje Vysočina a Města Havlíčkův Brod, podoba nové budovy krajské knihovny dostala konkrétní tvář.

Karel IV.DudekKterá výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Mezi nejúspěšnější akce pro veřejnost patřilo Listování knihou Kafe a cigárko, které bylo dvakrát zcela vyprodané, připravili jsme nový projekt „Biograf v knihovně“, ten si získává stále více příznivců, cestopisné besedy, kde nejvíce lidí přilákala Kamčatka Martina Loewa, koncerty a především koncert skupiny Hrdza, tím jsme zahájili letní sezónu na Havlíčkově náměstí nebo Vánoční koncert Zuzany Stirské, která nám do Havlíčkova Brodu přivezla první sníh. Velice příjemné bylo setkání s Františkem Novotným (básník a rozhlasový publicista) „Jak se hladí duše“ i léčivé divadlo Gabriely Filippi „Andělé v mém srdci“.  Mezi nejúspěšnější dětské pořady patřil koncert Míši Růžičkové "Cestujeme za zvířátky", který probíhal také na havlíčkobrodském náměstí či projekt Čteme jinak (podpořený finanční dotací MK ČR), který interaktivní formou seznamuje děti ze ZŠ se světem zdravotního handicapu, učí je toleranci, ale také jim umožňuje si ledacos vyzkoušet. Nechyběl ani tradiční Den pro dětskou knihu, tentokrát jubilejní 10. ročník přilákal do knihovny více jak 130 dětí a s nimi přišli také rodiče, prarodiče a další dospěláci.

Cestujeme za zvířátkyDen pro dětskou knihu

KKVKKV


Co zajímavého připravujete pro návštěvníky v roce 2017?

V roce budeme slavit, čeká nás 15. výročí založení Krajské knihovny Vysočiny, proto bude většina akcí pro veřejnost probíhat v duchu těchto oslav a slavit budeme celý rok. Chybět nebudou besedy se zajímavými osobnostmi, koncerty v sále Staré radnice i na havlíčkobrodském náměstí, výstavy z historie a současnosti naší knihovny, na březen plánujeme křest komiksového leporela pro děti a řadu dalších aktivit i nějaké to překvapení pro naše čtenáře. Nezapomeneme ani na tradiční ocenění nejlepších knihovníků z malých knihoven Kraje Vysočina na „Malé knihovnické slavnosti“, připravena je pestrá nabídka odborných vzdělávacích seminářů pro knihovníky. Veřejnost se může těšit na oblíbené přednášky v jednotlivých oborech Univerzity volného času. Tím největším dárkem by pro nás bylo zahájení stavby nové knihovny.

 

Na otázky odpovídala: Ing. Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny

http://www.kkvysociny.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 16.12.2016 / 23.12.2016 | Zveřejnit od: 23.12.2016
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze