Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Deset regionálních knihoven se ode dneška pyšní titulem Knihovna Vysočiny 2016

Malá knihovnická slavnost
Malá knihovnická slavnost 2016 pořádaná Krajskou knihovnou Vysočiny v Havlíčkově Brodě ocenila nejlépe pracující neprofesionální knihovny v kraji. Titul Knihovna Vysočiny 2016 mohou ode dneška používat knihovny v Krátké Vsi, Panské Lhotě, Vyskytné, ve Slavičkách a v Sejřku. „Vysočina je charakteristická vysokým počtem malých obcí. Proto a nejen proto si osobně vážím každé jednotlivé knihovnice a knihovníka, kteří svůj volný čas věnují dětem i dospělým, a podněcují je k četbě i dalším zajímavým aktivitám. Ať práce všechny knihovníky baví a jejich knihovny jsou hodně navštěvovány,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, která knihovníkům předala zasloužené ocenění.
 

 
 

Stejně jako v minulých letech i letos získala titul Knihovna Vysočiny jedna knihovna z každého okresu. Dalších pět knihoven a jejich pracovníků si ze sálu Staré radnice v Havlíčkově Brodě odneslo vyšší ocenění II. stupně. „Už jednou Knihovnami Vysočiny byly, od té doby však ve své činnosti zaznamenaly další pokrok,“ vysvětlila Irena Císařová z Krajské knihovny Vysočiny. Ocenění druhého stupně převzali zástupci Obecní knihovny Knyk, Knihovny městyse Větrný Jeníkov, Místní knihovny Onšov a Římov a také Knihovny městyse Bobrová.


Nejstarší oceněnou knihovnicí byla dnes Marie Minaříková, která už neuvěřitelných šedesát let pečuje o čtenáře v Sejřku na Žďársku. „Dnešní veřejné poděkování mě velmi potěšilo. Vidím v něm nejen moji osobní lásku ke knihám, ale také to, že moji práci dokážou ocenit i nadřízení v knihovně ve Žďáře. Děkuji děvčatům z knihovny, se kterými jsem v úzkém kontaktu, a při naší činnosti mi hodně pomáhají,“ prozradila své pocity po vyhlášení Marie Minaříková, která pro knihovnu v Sejřku svou pílí a radostí odpracovala titul Knihovny Vysočiny 2016.


Z celé řady knihovnic převzal ocenění i jediný muž na slavnosti. Karel Černý se dlouhá léta stará o Obecní knihovnu v Knyku na Havlíčkobrodsku. Jako malý děcko jsem hrozně rád četl. Tuhle práci jsem převzal po své dceři a teď už v knihovně působím, no ani to nedokážu spočítat, kolik je to let,“ prozradil Karel Černý, který se nechal slyšet, že celá slavnost byla jednou velkou inspirací, a proto popřemýšlí o dalších aktivitách, které by mohly dění v „jeho“ knihovně dále posunout.

 

Na závěr slavnosti byly oceněny i nejlepší webové stránky. Podle odborného hodnocení je využívá neprofesionální Obecní knihovna Rynárec, kterou vede Katarína Truplová. Program slavnostního předávání kulturně oživila tři děvčata. Výjimečné klavíristky ze Soukromé základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě pod povedením Blanky Skálové.


„Titulem Knihovna Vysočiny oceňujeme sice knihovny, ale všichni víme, že jde o uznání obětavé práce knihovníků. Pod jejich vedením se knihovny mění na moderní centra kulturního a společenského života. Na tom však mají nemalou zásluhu i zřizovatelé knihoven, kteří neváhají investovat finanční prostředky do zlepšení prostorových podmínek a vybavení knihoven,“ vysvětlila ředitelka krajské knihovny Jitka Hladíková s tím, že knihovny jsou vizitkou obce a pouze ty pěkné se stanou oblíbeným místem pro setkávání dětí i dospělých.

 

Malá knihovnická slavnost, která se v letošním roce konala už po patnácté, přispívá k podpoře malých neprofesionálních knihoven. „Získané ocenění je povzbuzením pro knihovníky v jejich  další obětavé práci. Naším cílem je však i podchycení většího zájmu zřizovatelů o provoz svých knihoven a případné zlepšení jejich umístění a vybavení,“ uzavřela ředitelka Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě Jitka Hladíková.

 

 

 

Malá knihovnická slavnost ocenila knihovníky z celé Vysočiny

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.11.2016 / 23.11.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze