Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

O Kraji Vysočina

Mobilní verze webu

Znaku Kraje Vysočina s jeřabinami je právě 15 let (AUDIO)

Znak Kraje Vysočina
Jeden ze symbolů Kraje Vysočina – znak – oslaví už tuto neděli 20. listopadu 2016 patnáct let od svého schválení Zastupitelstvem Kraje Vysočina. Stalo se tak na historicky šestém jednání zastupitelstva kraje, které se konalo v Bystřici nad Pernštejnem a zastupitelé rozhodovali mezi třemi variantami – dvěma s jeřabinami a návrhem s vločkou. Zastupitelé dali přednost variantě samostatných jeřabin, které navrhl Miloslav Daněk z Pacovska.
 

 
 

Znak KVZnak Kraje Vysočina

Čtverečný štít, v 1. modrém poli stříbro-červeně šachovaná, zlatě korunovaná orlice se zlatou zbrojí, ve 2. stříbrném poli červený ježek, ve 3. stříbrném poli červené jeřabiny na zelené svěšené větvi o dvou listech, ve 4. červeném poli stříbrný, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí.


Symbolika:

1. pole - moravská orlice - symbol historické moravské zemské příslušnosti východní části kraje

2. pole - ježek - symbol sídelního města kraje (tzv. klíčový derivát městského znaku hlavního města kraje - Jihlavy)

3. pole - symbol dílčí identity kraje - jeřáb jako typický strom Vysočiny, vyjadřující nezdolnost a prostou krásu regionu

4. pole - český lev - symbol historické české zemské příslušnosti západní části kraje


Tři části znaku jsou pouze propůjčené, čtvrtá část je pro Vysočinu typická.

 

20. listopadu 2001 rozhodovala čtyřicítka přítomných zastupitelů Kraje Vysočina celkem o třech variantách návrhu krajského znaku. O návrhu se samostatnou figurou jeřabiny, o návrhu se samostatnou figurou vločky a o kombinaci trojvrší se sníženým prostředním vrchem a jeřabinou. Postupným hlasováním byla ve finále přijata plným počtem přítomných dodnes užívaná čistá varianta jeřabiny, resp. jedenácti jeřabin – tedy plodů jeřábu ptačího (Sorbus aucuperia), odolné rostliny z čeledi růžovitých pocházející z Evropy. V případě Vysočiny patří k tradičním domácím dřevinám, nenáročným, odolným. Plody jeřábů jsou bohaté na vitamin C a pektin, jsou součástí potravy ptáků a neodmyslitelnou podzimní dekorací krajiny Vysočiny.

 

K užívání znaku Kraje Vysočina však bylo nutno ještě požádat podvýbor pro heraldiku a vexilologii výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovy tehdejší Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a následně požádat předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o udělení znaku Kraje Vysočina.


Kraj Vysočina využívá vlastní znak čistě k oficiálním a slavnostním úkonům. Dominuje sálu krajského zastupitelstva, stejně jako pracovně všech hejtmanů, je umístěn na budovách kraje a uvozuje složky všech důležitých dokumentů Kraje Vysočina. Častěji využívá Kraj Vysočina logo – název Kraje Vysočina v modré barvě s originálním háčkem symbolizující dvě nejvyšší hory kraje. S ním se veřejnost setkává v běžném životě častěji.


Znak KV


  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové,
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
  • Audio: Monika Brothánková
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 18.11.2016 / 18.11.2016

 

Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze