Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Historicky první středoškolák z Vysočiny studuje ve finském Tampere

Jan Žáček ve finském Tampere
Jan Žáček student Gymnázia dr. A. Hrdličky Humpolec využil možnosti, kterou nabízí stipendijní program Kraje Vysočina, a na tento školní rok odjel jako historicky první středoškolák studovat do finského Tampere. Kraj Vysočina dává středoškolským i vysokoškolským studentům možnost využít příspěvek pro roční studium v některém z partnerských regionů kraje. „Spolupráce Kraje Vysočina s městem Tampere se tímto rozšiřuje. Dosud se konaly dvoustranné výměny některých středních škol a pravidelně jsme pořádali společné akce v hokeji a florbalu,“ pochvaluje si radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Honza je velmi samostatný, sám si sehnal gymnázium, které ho na rok ve Finsku přijalo, a s drobnou výpomocí našel i hostitelskou rodinu. Je tak možné, že teď prošlapává cestu dalším potenciálním zájemcům, kteří by si rádi vyzkoušeli studium v severské zemi.


O své zážitky se s námi Honza podělil v následujícím rozhovoru:

Ve Finsku je velmi odlišná organizace školního roku než u nás. Školní rok je rozdělen do pěti bloků a v každém si volí student jiné předměty. Na začátku se spoléháte na angličtinu, postupně byste ale měl přibírat předměty ve finštině, je to tak?

Ano, studium proto zatím probíhá dobře, ale předmětů v angličtině je velmi omezené množství. Učím se tedy finsky, ale začátky jsou složité a pomalé. Jinak angličtinu tu mají všichni na super úrovni, tudíž i tento předmět je pro mě obtížnější než v ČR.


Jak vám vlastně vyhovuje odlišný systém vzdělávání?

Baví mě, že mimo povinných kurzů má člověk možnost si sestavit rozvrh podle vlastního gusta, tím pádem často odpadá nutnost trpět předmět, který člověka nezajímá. Překvapil mne občas příliš benevolentní přístup učitelů, někdy je to klad, někdy zápor.

Rozhodně ale musím vyzdvihnout místní úroveň angličtiny. Můj třináctiletý „bratr“ z hostitelské rodiny mluví skvěle anglicky, až je to srovnání pro Čechy zdrcující. Nicméně musím vyzdvihnout dějepisné, zeměpisné znalosti a celkově obecný přehled českých studentů. Naopak v českých školách mi chybí předměty jako psychologie, ekonomie, politologie, náboženství, kterým se ve Finsku dostává náležité pozornosti. V hodinách to vypadá tak, že třída debatuje nad aktuálními tématy a problémy, co pálí společnost.


Jaký je život ve Finsku? Jak trávíte volný čas?

Studené klima, spousty jezer a všude sauny, kde lidé přečkávají krutou zimu. Ve volném čase se sice snažím učit finštinu, to ale moc nefunguje. Tak spíše sportuji a jako každý náctiletý jsem rád s novými kamarády, ať už vyrážíme party nebo jen tak klábosíme ve městě. Rád si také čtu a koukám na seriály (s finskými titulky). Troufám si tvrdit, že průměrný český a finský teenager se v tomto ohledu moc neliší.


Čím je pro vás zajímavé město Tampere, kde bydlíte a studujete?

Předně musím vyzdvihnout svou hostitelskou rodinu, která je mimořádně vstřícná a příjemná. Tampere bývalo centrem finského průmyslu, proto je možné všude pozorovat staré, červené a romantické bývalé továrny. Tampere se nachází v obležení jezer, což by bylo skvělé, kdybych nebojoval s umrznutím pokaždé, když se odvážím vykouknout ven. A je tu perfektní infrastruktura, díky které je MHD a celkově cestování radostí.

 

Žádosti o stipendia pro studium na středních školách v partnerských regionech pro následující školní rok 2017/2018 je možné podávat na Krajském úřadě Kraje Vysočina v měsíci květnu 2017.


Podrobné podmínky jsou popsány pod následujícím odkazem: http://www.kr-vysocina.cz/studium-v-partnerskych-regionech/ds-303141/p1=76711

 

  • Jan Skála, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 367, e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 31.10.2016 / 31.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze