Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Havlíčkův Brod hostí 26. Bramborářské dny

Brambory
26. ročník oslav tradiční zemědělské plodiny Vysočiny odstartoval v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek 20. října soutěžemi studentů středních škol Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Dnes v pátek 21. října akce pokračovala v Kulturním domě Ostrov výstavou vzorků odrůd brambor spojenou s ochutnávkou a také odborným seminářem Brambory 2016. Pěstitele brambor přijel pozdravit náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
 

 
 

Letošní výnosy konzumních brambor jsou podle odborníků příznivé. Ve srovnání s minulým rokem, kdy se kvůli suchu výnosy propadly, je tak situace pozitivnější. Přeji vám, ať se i nadále daří a ať je resortu zemědělství věnována pozornost, kterou si zaslouží,“ uvedl při zahájení odborného semináře Brambory 2016 Vladimír Novotný.


V havlíčkobrodském kulturním domě vystavovalo na 31 společností, které představovaly více než 130 odrůd. Nechyběly ochutnávky vařených brambor, hranolků nebo bramboráků. Žáci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod připravili bramborové špízy nebo zapékané brambory a na stánku Kraje Vysočina byly k ochutnání klobásky, sýry a sladké pečivo od regionálních výrobců i od šikovných žáků České zemědělské akademie v Humpolci.


„Návštěvníkům stánku jsme předávali informační materiály k Programu rozvoje venkova 2014-2020 a Celostátní sítě pro venkov, ale prezentovali jsme i tradiční místní produkty a úspěšně realizované projekty Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013,“ prozradila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělské krajského úřadu Eva Horná.


Součástí programu Bramborářských dní, které pořádají Český bramborářský svaz s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, jsou i soutěže Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Největší znalosti například v poznávání vzorků brambor, částí strojů, ale také v oblasti praktických dovedností prokázal Daniel Cudlín z VOŠ a SZeŠ Benešov. Druhé místo patří Antonínu Kourkovi také z benešovské střední školy a na třetím místě v soutěži Bramborový květ Vysočiny 2016 skončil Ondřej Hatlák ze SZeš a SOŠ Poděbrady.


Bramborářské dny budou pokračovat i zítra, a to na Havlíčkově náměstí v Brodě, kde bude možné koupit konzumní i sadbové brambory, výrobky z brambor, prodávat se bude i ovoce a zelenina nebo potřeby pro pěstitele a zahrádkáře. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu brambor, poradenskou službu, soutěže a kulturní program.


Zemědělské podniky na Vysočině podle Českého statistického úřadu letos nasázely brambory na 8 302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. Sklizeň brambor na Vysočině zpravidla končí v říjnu.


Soutěž o bramborovou pochoutku Vysočiny

Soutěž určená pro žáky středních odborných škol a učilišť s gastronomickým zaměřením byla součástí Bramborářských dnů 2016 a uskutečnil se její devátý ročník. Kategorie zručnosti testovala, kdo za určitý časový limit oloupe co nejvíce brambor, které nakrájí na hranolky. Druhá soutěžní část zahrnovala přípravu bramborové polévky a třetí přípravu bramborového salátu. Soutěže se zúčastnilo sedm škol ze čtyř krajů. Soutěž vyhrálo duo Patrik Tacinec a Jakub Novák (pod oborným vedením Radomíry Machové) z Obchodní akademie, Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava. Jen o bod druzí skončili zástupci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Hana Uhlířová a Miloslav Bárta a třetí tým ve složení Nikola Buštová a Michal Pokorný ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť.


Vítězní Patrik Tacinec a Jakub Novák z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava

Vítězní Patrik Tacinec a Jakub Novák z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava


  • tisk@kr-vysocina.cz
  • Více informací Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 512, e-mail: horna.e@kr-vysocina.cz
  • Podklady k Soutěži o bramborovou pochoutku Vysočiny dodala OA, SZŠ a SOŠS Jihlava
  • Foto ze soutěže: www.oahshb.cz 

26. Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 21.10.2016 / 21.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze