Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro příspěvkové organizace kraje

Mobilní verze webu

Havlíčkův Brod hostí 26. Bramborářské dny

Brambory
26. ročník oslav tradiční zemědělské plodiny Vysočiny odstartoval v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek 20. října soutěžemi studentů středních škol Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Dnes v pátek 21. října akce pokračovala v Kulturním domě Ostrov výstavou vzorků odrůd brambor spojenou s ochutnávkou a také odborným seminářem Brambory 2016. Pěstitele brambor přijel pozdravit náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
 

 
 

Letošní výnosy konzumních brambor jsou podle odborníků příznivé. Ve srovnání s minulým rokem, kdy se kvůli suchu výnosy propadly, je tak situace pozitivnější. Přeji vám, ať se i nadále daří a ať je resortu zemědělství věnována pozornost, kterou si zaslouží,“ uvedl při zahájení odborného semináře Brambory 2016 Vladimír Novotný.


V havlíčkobrodském kulturním domě vystavovalo na 31 společností, které představovaly více než 130 odrůd. Nechyběly ochutnávky vařených brambor, hranolků nebo bramboráků. Žáci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod připravili bramborové špízy nebo zapékané brambory a na stánku Kraje Vysočina byly k ochutnání klobásky, sýry a sladké pečivo od regionálních výrobců i od šikovných žáků České zemědělské akademie v Humpolci.


„Návštěvníkům stánku jsme předávali informační materiály k Programu rozvoje venkova 2014-2020 a Celostátní sítě pro venkov, ale prezentovali jsme i tradiční místní produkty a úspěšně realizované projekty Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013,“ prozradila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělské krajského úřadu Eva Horná.


Součástí programu Bramborářských dní, které pořádají Český bramborářský svaz s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, jsou i soutěže Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Největší znalosti například v poznávání vzorků brambor, částí strojů, ale také v oblasti praktických dovedností prokázal Daniel Cudlín z VOŠ a SZeŠ Benešov. Druhé místo patří Antonínu Kourkovi také z benešovské střední školy a na třetím místě v soutěži Bramborový květ Vysočiny 2016 skončil Ondřej Hatlák ze SZeš a SOŠ Poděbrady.


Bramborářské dny budou pokračovat i zítra, a to na Havlíčkově náměstí v Brodě, kde bude možné koupit konzumní i sadbové brambory, výrobky z brambor, prodávat se bude i ovoce a zelenina nebo potřeby pro pěstitele a zahrádkáře. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu brambor, poradenskou službu, soutěže a kulturní program.


Zemědělské podniky na Vysočině podle Českého statistického úřadu letos nasázely brambory na 8 302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. Sklizeň brambor na Vysočině zpravidla končí v říjnu.


Soutěž o bramborovou pochoutku Vysočiny

Soutěž určená pro žáky středních odborných škol a učilišť s gastronomickým zaměřením byla součástí Bramborářských dnů 2016 a uskutečnil se její devátý ročník. Kategorie zručnosti testovala, kdo za určitý časový limit oloupe co nejvíce brambor, které nakrájí na hranolky. Druhá soutěžní část zahrnovala přípravu bramborové polévky a třetí přípravu bramborového salátu. Soutěže se zúčastnilo sedm škol ze čtyř krajů. Soutěž vyhrálo duo Patrik Tacinec a Jakub Novák (pod oborným vedením Radomíry Machové) z Obchodní akademie, Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava. Jen o bod druzí skončili zástupci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Hana Uhlířová a Miloslav Bárta a třetí tým ve složení Nikola Buštová a Michal Pokorný ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť.


Vítězní Patrik Tacinec a Jakub Novák z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava

Vítězní Patrik Tacinec a Jakub Novák z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava


  • tisk@kr-vysocina.cz
  • Více informací Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 512, e-mail: horna.e@kr-vysocina.cz
  • Podklady k Soutěži o bramborovou pochoutku Vysočiny dodala OA, SZŠ a SOŠS Jihlava
  • Foto ze soutěže: www.oahshb.cz 

26. Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 21.10.2016 / 21.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze