Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Tiskoviny Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos získalo jedenáct osobností

Medaile
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek udělil 20. října 2016 v Horáckém divadle Jihlava jedenácti osobnostem Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. Nejčestnější kamennou medaili za celoživotní přínos letos převzali hudební pedagog a propagátor folkloru Ladislav Fučík a hokejový útočník a sportovní legenda Jiří Holík. „Za devět let se podařilo Kraji Vysočina vybudovat důstojnou a uznávanou tradici, která dokumentuje fakt, že nejsme regionem bez významných osobností, přestože nemáme dlouhou historii. Naopak. Udělením Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina se veřejně hlásíme k tomu, že ctíme poctivou práci, jedinečné nápady, loajalitu, dobrosrdečnost i vytrvalost,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Kamenné medaile


Doc. PhDr. Ladislav Fučík

Uznávaný hudební pedagog, vědec a propagátor folkloru, který zasvětil svůj život hudbě. Publikoval řadu badatelských prací a celý život se velmi aktivně zapojuje do hudebního života Vysočiny. Studoval pedagogické vědy, 21 let byl činný jako dirigent symfonického orchestru v Jihlavě, po léta pomáhal folklornímu souboru Vysočan a později souboru Pramínek a také 15 let předsedal porotě v soutěži dětí a mládeže ve zpěvu lidových písní Zpěváček.


Mgr. Jiří Holík

Hokejový útočník a trenér, československý rekordman v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. Připsal si 319 startů, ve kterých vstřelil 132 gólů. Na svém kontě má tituly mistra světa a čtyři olympijské medaile. Jiří Holík, bratr hokejisty Jaroslava Holíka, se v nejvyšší hokejové soutěži objevil v dresu HC Havlíčkův Brod v roce 1962, hrál také za Duklu Jihlava, se kterou spojil velkou část svého sportovního života a získal sedm titulů mistra republiky. Za své výkony obdržel řadu ocenění a vstoupil do Síně slávy českého hokeje.

 

Skleněné medaile

PaedDr. Radomír Dvořák

Výtvarník a pedagog, autor známého triptychu žulových reliéfů v Lipnici nad Sázavou a řady dalších uměleckých děl na veřejných místech Vysočiny. Z jeho dílny pochází i výtvarný návrh Nejvyššího ocenění Kraje Vysočina. Vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové a sochařstvím se zabývá od roku 1979. K nejznámějším dílům Radomíra Dvořáka patří Tři grácie v parku havlíčkobrodské nemocnice, Jednohubka na lipnickém náměstí nebo socha Tu a tam ve Smetanových sadech v Jihlavě.

 

Marie a Constantin Kinští

Manželé Kinští dlouhodobě organizují kulturní, vzdělávací a rozvojové projekty s výrazným mezinárodním přesahem. Jejich aktivity propagují Vysočiny a také napomáhají rozvoji a udržování ekologicky důležité krajiny. V roce 2015 v areálu žďárského zámku otevřeli Muzeum nové generace. Constantin Kinský se narodil v Paříži, pochází z šlechtického rodu a jako předseda představenstva společnosti Kinský Žďár spravuje zámek ve Žďáře nad Sázavou. Marie Kinská se narodila v Salon de Provence, je tanečnice a taneční pedagožka, od roku 2013 ve Žďáře organizuje Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance.

 

Zdeňka Palátová

Zakladatelka sdružení Vrátka, výrazná osobnost sociální sféry regionu Dačicka. Stará se o to, aby se hendikepování postavili na vlastní nohy a mohli pomáhat i ostatním. V roce 2005 přišla o sluch, neztratila však životní energii a chuť do práce. Založila sdružení Vrátka, kde je dnes zaměstnáno přes padesát lidí, většina hendikepovaných. Vrátka provozují například minigalerii, několik trafik, charitativní obchod Bazárek u Zebry, květinářství na Žerotínském náměstí v Třebíči i kavárnu s vlastní pekárnou. Navíc pořádají trhy, provozují šatnu na poliklinice a připravují řadu dalších aktivit. Příběh Zdeňky Palátové se objevil mezi osmi vybranými v cyklu Příběhy neobyčejné energie České televize.

 

Martin Prokop

Automobilový závodník a reprezentant dosahuje mnoho let významných úspěchů v závodech rallye. Téměř pravidelně se v soutěžích mistrovství světa umisťuje v první desítce. Prozatímním vrcholem Martina Prokopa a jeho týmu pod značkou Ford je fantastická čtvrtá p říčka z podniku MS z Argentiny. Letos poprvé startoval na Rallye Dakar a v obrovské konkurenci obsadil vynikající 14. místo celkového hodnocení automobilů.

 

PharmDr. Helena Švecová

Propagátorka genealogie, vlastivědy a badatelské činnosti, autorka odborných publikací, konzultantka rodopisů a kronik a po léta organizátorka akcí dobrovolného spolku. Od roku 2002 předsedá Vlastivědné a genealogické společnosti při Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí, která pořádá přednášky, besedy, vlastivědné zájezdy i exkurze. Její členové vydávají desítky publikací a spolupracují s dalšími odbornými institucemi. Helena Švecová je hnacím motorem padesátičlenného spolku a garantem všech akcí společnosti.

 

Dřevěné medaile

Yang Cai

Excelentní klarinetista s mimořádně zvládnutou technikou a přirozenou barvou tónů a držitel mnoha mezinárodních ocenění. Vedle hudby dosahuje vynikajících výsledků i v technických soutěžích. V roce 2009 získal v okresním a krajském kole první místo s postupem a v ústředním kole jako osmiletý zvítězil v kategorii žáků do dvanácti let. Od té doby se umísťuje v uměleckých národních i mezinárodních soutěží. Za své mimořádné výkony získal také ocenění Talent Vysočiny 2015 v uměleckém oboru a Cenu hejtmana. Zároveň je členem reprezentačního týmu Gymnázia Havlíčkův Brod, dvakrát postoupil do mezinárodního finále soutěže Pohár vědy – Nobel 2013 a Kvark 2014, kde získal třetí a páté místo.

 

Kamil El-Ahmadieh

Klavírní virtuos s výjimečným hudebním talentem, který se hře na hudební nástroj věnuje od svých pěti let. Každý rok sklízí několik světových cen za precizní přednes náročného repertoáru. Pro vysokou profesionalitu a lidský přístup je vyhledávaným interpretem. Letos v lednu úspěšně složil příjímací zkoušky na JAMU v Brně a stal se jedním ze čtyř přijatých ke studiu v oboru Klavír. Oblíbenými autory mladého hudebníka jsou například Chopin, Rachmaninov a rád hraje i Bacha.


Kateřina Švecová

Úspěšná reprezentantka ve vodním lyžování a kaskadérka. Ve volném čase se věnuje také parkuru a atletice. V barvách Klubu vodního lyžování Slavoj Kostelec zaznamenala řadu úspěchů na republikových i mezinárodních závodech. Získala titul mistryně Evropy ve skoku a kombinaci a v atletice je krajskou přebornicí ve skoku o tyči v hale i na dráze a je také nejlepší parkuristkou. V horolezení a gymnastice se probojovala na mistrovství ČR. Loni se Kateřina Švecová začala věnovat kaskadérství, když zahájila spolupráci s nejznámější českou agenturou v oboru Filmkou a už hrála v několika zahraničních snímcích.

 

Alžběta Vítková

Patří k mimořádným studijním talentům. Disponuje rozsáhlou jazykovou výbavou, je propagátorkou výuky cizích jazyků a podílí se na vědeckých projektech. Díky svému mimořádnému jazykovému nadání ovládá na úrovni rodilých mluvčích francouzštinu, angličtinu a španělštinu, mluví ale také německy, latinsky, portugalsky a učí se katalánsky, italsky a starořecky. Studovala gymnázium v Třebíči, které reprezentovala v mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích. Je čtyřnásobnou držitelkou ceny Talent Vysočiny v oboru humanitním a získala i Cenu hejtmana Vysočiny. Studovala ve Francii, kde ji později vzhledem k mimořádným studijním výsledkům umožnili studovat dálkově a složit francouzskou maturitu. Od září 2015 studuje francouzskou filologii a hispanistiku na FF UK a zároveň mezinárodní teritoriální studia na FSV UK.


Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina jsou udělována  od roku 2008. Držitelů kamenné medaile je dosud 13, skleněnou medaili získalo do loňského roku 20 osobností a dřevěnou medaili pro naděje vlastní zatím 18 lidí.


Velké medaileVelké medaile

 

 

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos získalo jedenáct osobností

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 20.10.2016 / 20.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Publikace Edice Vysočiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze