Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos získalo jedenáct osobností

Medaile
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek udělil 20. října 2016 v Horáckém divadle Jihlava jedenácti osobnostem Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. Nejčestnější kamennou medaili za celoživotní přínos letos převzali hudební pedagog a propagátor folkloru Ladislav Fučík a hokejový útočník a sportovní legenda Jiří Holík. „Za devět let se podařilo Kraji Vysočina vybudovat důstojnou a uznávanou tradici, která dokumentuje fakt, že nejsme regionem bez významných osobností, přestože nemáme dlouhou historii. Naopak. Udělením Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina se veřejně hlásíme k tomu, že ctíme poctivou práci, jedinečné nápady, loajalitu, dobrosrdečnost i vytrvalost,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Kamenné medaile


Doc. PhDr. Ladislav Fučík

Uznávaný hudební pedagog, vědec a propagátor folkloru, který zasvětil svůj život hudbě. Publikoval řadu badatelských prací a celý život se velmi aktivně zapojuje do hudebního života Vysočiny. Studoval pedagogické vědy, 21 let byl činný jako dirigent symfonického orchestru v Jihlavě, po léta pomáhal folklornímu souboru Vysočan a později souboru Pramínek a také 15 let předsedal porotě v soutěži dětí a mládeže ve zpěvu lidových písní Zpěváček.


Mgr. Jiří Holík

Hokejový útočník a trenér, československý rekordman v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. Připsal si 319 startů, ve kterých vstřelil 132 gólů. Na svém kontě má tituly mistra světa a čtyři olympijské medaile. Jiří Holík, bratr hokejisty Jaroslava Holíka, se v nejvyšší hokejové soutěži objevil v dresu HC Havlíčkův Brod v roce 1962, hrál také za Duklu Jihlava, se kterou spojil velkou část svého sportovního života a získal sedm titulů mistra republiky. Za své výkony obdržel řadu ocenění a vstoupil do Síně slávy českého hokeje.

 

Skleněné medaile

PaedDr. Radomír Dvořák

Výtvarník a pedagog, autor známého triptychu žulových reliéfů v Lipnici nad Sázavou a řady dalších uměleckých děl na veřejných místech Vysočiny. Z jeho dílny pochází i výtvarný návrh Nejvyššího ocenění Kraje Vysočina. Vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové a sochařstvím se zabývá od roku 1979. K nejznámějším dílům Radomíra Dvořáka patří Tři grácie v parku havlíčkobrodské nemocnice, Jednohubka na lipnickém náměstí nebo socha Tu a tam ve Smetanových sadech v Jihlavě.

 

Marie a Constantin Kinští

Manželé Kinští dlouhodobě organizují kulturní, vzdělávací a rozvojové projekty s výrazným mezinárodním přesahem. Jejich aktivity propagují Vysočiny a také napomáhají rozvoji a udržování ekologicky důležité krajiny. V roce 2015 v areálu žďárského zámku otevřeli Muzeum nové generace. Constantin Kinský se narodil v Paříži, pochází z šlechtického rodu a jako předseda představenstva společnosti Kinský Žďár spravuje zámek ve Žďáře nad Sázavou. Marie Kinská se narodila v Salon de Provence, je tanečnice a taneční pedagožka, od roku 2013 ve Žďáře organizuje Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance.

 

Zdeňka Palátová

Zakladatelka sdružení Vrátka, výrazná osobnost sociální sféry regionu Dačicka. Stará se o to, aby se hendikepování postavili na vlastní nohy a mohli pomáhat i ostatním. V roce 2005 přišla o sluch, neztratila však životní energii a chuť do práce. Založila sdružení Vrátka, kde je dnes zaměstnáno přes padesát lidí, většina hendikepovaných. Vrátka provozují například minigalerii, několik trafik, charitativní obchod Bazárek u Zebry, květinářství na Žerotínském náměstí v Třebíči i kavárnu s vlastní pekárnou. Navíc pořádají trhy, provozují šatnu na poliklinice a připravují řadu dalších aktivit. Příběh Zdeňky Palátové se objevil mezi osmi vybranými v cyklu Příběhy neobyčejné energie České televize.

 

Martin Prokop

Automobilový závodník a reprezentant dosahuje mnoho let významných úspěchů v závodech rallye. Téměř pravidelně se v soutěžích mistrovství světa umisťuje v první desítce. Prozatímním vrcholem Martina Prokopa a jeho týmu pod značkou Ford je fantastická čtvrtá p říčka z podniku MS z Argentiny. Letos poprvé startoval na Rallye Dakar a v obrovské konkurenci obsadil vynikající 14. místo celkového hodnocení automobilů.

 

PharmDr. Helena Švecová

Propagátorka genealogie, vlastivědy a badatelské činnosti, autorka odborných publikací, konzultantka rodopisů a kronik a po léta organizátorka akcí dobrovolného spolku. Od roku 2002 předsedá Vlastivědné a genealogické společnosti při Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí, která pořádá přednášky, besedy, vlastivědné zájezdy i exkurze. Její členové vydávají desítky publikací a spolupracují s dalšími odbornými institucemi. Helena Švecová je hnacím motorem padesátičlenného spolku a garantem všech akcí společnosti.

 

Dřevěné medaile

Yang Cai

Excelentní klarinetista s mimořádně zvládnutou technikou a přirozenou barvou tónů a držitel mnoha mezinárodních ocenění. Vedle hudby dosahuje vynikajících výsledků i v technických soutěžích. V roce 2009 získal v okresním a krajském kole první místo s postupem a v ústředním kole jako osmiletý zvítězil v kategorii žáků do dvanácti let. Od té doby se umísťuje v uměleckých národních i mezinárodních soutěží. Za své mimořádné výkony získal také ocenění Talent Vysočiny 2015 v uměleckém oboru a Cenu hejtmana. Zároveň je členem reprezentačního týmu Gymnázia Havlíčkův Brod, dvakrát postoupil do mezinárodního finále soutěže Pohár vědy – Nobel 2013 a Kvark 2014, kde získal třetí a páté místo.

 

Kamil El-Ahmadieh

Klavírní virtuos s výjimečným hudebním talentem, který se hře na hudební nástroj věnuje od svých pěti let. Každý rok sklízí několik světových cen za precizní přednes náročného repertoáru. Pro vysokou profesionalitu a lidský přístup je vyhledávaným interpretem. Letos v lednu úspěšně složil příjímací zkoušky na JAMU v Brně a stal se jedním ze čtyř přijatých ke studiu v oboru Klavír. Oblíbenými autory mladého hudebníka jsou například Chopin, Rachmaninov a rád hraje i Bacha.


Kateřina Švecová

Úspěšná reprezentantka ve vodním lyžování a kaskadérka. Ve volném čase se věnuje také parkuru a atletice. V barvách Klubu vodního lyžování Slavoj Kostelec zaznamenala řadu úspěchů na republikových i mezinárodních závodech. Získala titul mistryně Evropy ve skoku a kombinaci a v atletice je krajskou přebornicí ve skoku o tyči v hale i na dráze a je také nejlepší parkuristkou. V horolezení a gymnastice se probojovala na mistrovství ČR. Loni se Kateřina Švecová začala věnovat kaskadérství, když zahájila spolupráci s nejznámější českou agenturou v oboru Filmkou a už hrála v několika zahraničních snímcích.

 

Alžběta Vítková

Patří k mimořádným studijním talentům. Disponuje rozsáhlou jazykovou výbavou, je propagátorkou výuky cizích jazyků a podílí se na vědeckých projektech. Díky svému mimořádnému jazykovému nadání ovládá na úrovni rodilých mluvčích francouzštinu, angličtinu a španělštinu, mluví ale také německy, latinsky, portugalsky a učí se katalánsky, italsky a starořecky. Studovala gymnázium v Třebíči, které reprezentovala v mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích. Je čtyřnásobnou držitelkou ceny Talent Vysočiny v oboru humanitním a získala i Cenu hejtmana Vysočiny. Studovala ve Francii, kde ji později vzhledem k mimořádným studijním výsledkům umožnili studovat dálkově a složit francouzskou maturitu. Od září 2015 studuje francouzskou filologii a hispanistiku na FF UK a zároveň mezinárodní teritoriální studia na FSV UK.


Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina jsou udělována  od roku 2008. Držitelů kamenné medaile je dosud 13, skleněnou medaili získalo do loňského roku 20 osobností a dřevěnou medaili pro naděje vlastní zatím 18 lidí.


Velké medaileVelké medaile

 

 

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos získalo jedenáct osobností

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 20.10.2016 / 20.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze