Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Čtveřice sčítačů sleduje pohyb na vybraných cyklostezkách v Kraji Vysočina (AUDIO)

Sčítače
Celkem čtyři automatická speciální zařízení monitorují od konce června vytíženost hlavních cyklotras v Kraji Vysočina. Takzvané selektivní sčítače zachycují pohyb cyklistů i pěších a mohou být vodítkem pro samosprávy k rozhodnutí, kde posílit starost o rozvoj infrastruktury nebo podpořit podnikatelské aktivity směřující k turistům. Kraj Vysočina zaplatil za nákup čtyř sčítačů včetně potřebného softwaru 415 tisíc korun.
 

 
 

„Bez ohledu na počasí z aktuálně sesbíraných dat vyplývá, že ve vytipovaných a takto sledovaných oblastech v letní sezóně dosahuje měsíční průměr pohybu více než 30 tisíc průchodů a průjezdů pěších i cyklistů,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že jde o překvapivě vysoká čísla, která se dají využít pro rozšíření turistických služeb i pro vytvoření dalších turistických atraktivit.

 

Lokality, kde by se dalo měřit, vybral vlastník sčítačů - Kraj Vysočina po dohodě s městy Třebíč, Žďár nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem. Dva nenápadné sloupky v přírodním designu dřeva tak nepřetržitě monitorují využití cyklostezky Jihlava – Třebíč – Raabs v katastru Třebíče a zbylé dva míjejí cyklisté nebo chodci na trase EuroVelo č. 4. u Žďáru nad Sázavou a u Bystřice nad Pernštejnem.


„Například cyklostezka směřující z rekreační oblasti Pilák ve Žďáru nad Sázavou směrem na Velké Dářko vykazuje denní průměr 1084 uživatelů, přičemž denního maxima bylo dosaženo v úterý 5. července, kdy sčítač zaznamenal celkem 2779 uživatelů, z toho bylo téměř dva tisíce průjezdů cyklistů,“ přiblížil vybrané výsledky krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal, který bude pravidelně až do konce roku 2019 získaná data analyzovat a několikrát do roka je poskytovat krajskému úřadu i místním samosprávám.

 

Automatické sčítače dokáží díky kombinované technologii teplotního čidla a instalované indukční smyčce v povrchu cyklostezky automaticky rozlišovat cyklisty a pěší včetně směru jejich pohybu. Takto je možné získat kontinuální přehled o využití cyklotrasy, případně cyklostezky v průběhu celé sezony, jednotlivých dnů v týdnu i denní doby. 

 

Města investovala do stavebně technické přípravy lokalit pro instalaci přístrojů. „Podle finančních možností mohou v Kraji Vysočina v budoucnu fungovat i další sčítače, například na vytipované cyklotrase č. 19 Posázavská, která má také velký potenciál rozvoje,“ uzavřela radní Marie Kružíková.

 

Kraj Vysočina není jedinou institucí, která se rozhodla pohyb turistů monitorovat a pro potřeby rozvoje regionu dále analyzovat. Například město Jihlava sleduje počty pěších i cyklistů ve vybraných lokalitách od roku 2012.


Sčítač

  • Petr Stejskal, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 354, e-mail: stejskal.p@kr-vysocina.cz


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.8.2016 / 23.8.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze