Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysazení úhoře říčního do revírů našeho kraje

vysazení úhoře říčního
Moravský rybářský svaz vysadil začátkem června do vybraných rybářských revírů v Kraji Vysočina tisíce kusů malých úhořů říčních. Jedná se o odkrmené jedince pořízeného úhořího monté o velikosti do patnácti centimetrů. Účelem tohoto mimořádného vysazení je zlepšení početních stavů úhoří populace v vysočinských vodách.
 

 
 

„Úhoř je naše původní ryba, která se dříve vyskytovala v mnohem větším množství, ale značné zneprůchodnění vodních toků téměř znemožnilo její migraci a rozmnožování. Přežití této dravé ryby vyvíjející aktivitu převážně v noci je tak na mnoha místech zabezpečováno pouze jejím umělým vysazováním, díky čemuž je úhoř rozšířen i tam, kde se původně nevyskytoval,“ přiblížil Zdeněk Chlád, radní pro oblast lesního, vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.  


Úhoř je známý svým ojedinělým rozmnožovacím cyklem, během něhož táhnou dospělé ryby do Sargasového moře v Atlantském oceánu, a plůdek se pak strastiplnou cestou vrací na místa, kde vyrostli jeho rodiče. Migrace délky asi 7 000 kilometrů trvá až rok a půl. Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba dvou až třech letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v monté, které následně migruje proti proudu řek. Kilogram úhořího monté obsahuje přibližně tří tisíc jedinců a jeho cena v současnosti dosahuje asi 10 tisíc korun.


  • Více informací Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství, tel: 564 602 207, e-mail: drapela.m@kr-vysocina.cz
 

Vysazení úhoře říčního

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 22.7.2016 / 22.7.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze